Prezydent Andrzej Duda spotkał się we wtorek z prezes YouTuba Susan Wojcicki. Prezydent wręczył jej, jako Ambasadorce Polskości, biało-czerwoną flagę.

Rozmowa Prezydenta RP z Prezes YT, która ma polskie obywatelstwo, dotyczyła między innymi rodzinnych korzeni Wojcicki oraz tego jak na nowo odkryła swoją polskość. Poruszono także temat nowych technologii, wspierania polskich start-upów i młodych wynalazców oraz na temat inwestycji Google w Polsce.

Susan Wojcicki z wykształcenia jest ekonomistką i przez wiele lat była wiceszefową Google. Od 2014 roku jest prezesem YouTube.

Google przez pierwsze pół roku swojej działalności miał siedzibę w garażu Wojcickich w Kalifornii. We wrześniu 1998 roku Susan Wojcicki wynajęła swój garaż dwóm młodym informatykom Siergiejowi Brinowi i Larry’emu Page’owi, za 1,7 tys. dolarów miesięcznie. Tak właśnie rozpoczęła działalność firma Google Inc.

Urodziła się w 1968 roku w Stanach Zjednoczonych. Jej ojciec Stanley Wojcicki ma polskie pochodzenie, jest profesorem fizyki na Uniwersytecie Stanforda; matka Esther Wojcicki jest dziennikarką i edukatorką o rosyjsko-żydowskich korzeniach. Dziadek Susan, Franciszek Wójcicki, był prawnikiem i posłem na Sejm Ustawodawczy. Przed wojną należał do Związku Młodzieży Wiejskiej „Wici”, w czasie okupacji był urzędnikiem rządu londyńskiego, po wojnie należał do PSL Stanisława Mikołajczyka. Babcia, Janina Wójcicka, była pracownikiem naukowym Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 1948 roku opuściła Polskę wraz ze swym synem, a ojcem Susan. Dziadkowi Susan nigdy nie udało się wyjechać z Polski.

Wojcicki była pierwszym kierownikiem marketingu Google'a. Prowadziła m.in. takie projekty, jak Google Images, Google Books, Google Video. Jako wiceprezes ds. reklamy i handlu była odpowiedzialna za produkty stanowiące 87 proc. przychodów firmy w 2012 roku. Miała też duży wpływ na kształtowanie się kultury korporacyjnej Google.

Głos Susan Wojcicki, jako matki pięciorga dzieci, był jednym z najważniejszych głosów podnoszonych w dyskusji na temat wspierania przez pracodawców matek. Wielokrotnie podkreślała, że połączenie macierzyństwa z pracą, nawet na bardzo wymagającym stanowisku, jest możliwe.

dam/prezydent.pl