Dziś prezydent Andrzej Duda podpisał dziewięć ustaw, w tym krytykowaną przez opozycję ustawę o działaniach antyterrorystycznych. 10 czerwca, po burzliwej, trwającej 2 godziny dyskusji, Sejm przyjął tę ustawę większością 249 głosów. Przeciwko głosowali posłowie PO, .Nowoczesnej i część posłów PSL-u.

"Kiedyś broniliście złodziei, teraz bronicie terrorystów"

W trakcie debaty przed przyjęciem projektu ustawy doszło do burzliwej wymiany zdań pomiędzy posłami PiS, a opozycji. Posłowie PO straszyli przed głosowanie, że wejście w życie ustawy antyterrorystycznej oznacza "wprowadzenie państwa policyjnego", a to oznacza "dyktaturę"." –  Kiedyś broniliście złodziei, teraz bronicie terrorystów – mówił wówczas z sejmowej mównicy do opozycji Jarosław Kaczyński.

 

Ustawa zakłada, że głównym koordynatorem polityki antyterrorystycznej i osobą odpowiedzialną za zapobieganie zdarzeniom o charakterze terrorystycznym będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Minister spraw wewnętrznych i administracji będzie odpowiadał za przygotowanie do takich zdarzeń, reagowanie w przypadku ich wystąpienia oraz odtwarzanie zasobów przeznaczonych do reagowania na nie.

Ustawa określa zasady m.in. wprowadzania stopni alarmu terrorystycznego; przy trzecim i najwyższym, czwartym, minister spraw wewnętrznych będzie mógł zarządzić zakaz zgromadzeń publicznych lub imprez masowych - sam albo na wniosek szefa ABW lub komendanta głównego policji. 

 

Ponadto, Prezydent RP podpisał 22 CZERWCA 2016 r. następujące ustawy: 

 

1.     Ustawę z dnia 20 maja 2016 r. o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych,

2.     Ustawę z dnia 20 maja 2016 r. o utworzeniu Akademii Sztuki Wojennej,

3.     Ustawę z dnia 13 maja 2016 r. o dokończeniu budowy Zbiornika Wodnego Świnna Poręba, 

4.     Ustawę z dnia 20 maja 2016 r. o zmianie ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym oraz ustawy o zmianie ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym oraz niektórych innych ustaw,

5.     Ustawę z dnia 13 maja 2016 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy,

6.     Ustawę z dnia 20 maja 2016 r. o zmianie ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym, 

7.      Ustawę z dnia 29 kwietnia 2016 r. o zmianie ustawy o wyścigach konnych,

8.     Ustawę z dnia 10 czerwca 2016 r. o zmianie ustawy o administracji podatkowej.

za: prezydent.pl