Udział w bukaresztańskim szczycie Inicjatywy Trójmorza Prezydent Andrzej Duda rozpoczął od panelu dyskusyjnego z udziałem Prezydentów 12 państw członkowskich. Zaraz potem podpisano w obecności głów państw kluczowe dokumenty umożliwiające dalszy rozwój tej inicjatywy: list intencyjny w sprawie powołania Funduszu Trójmorza, deklarację powstania sieci izb przemysłowo-handlowych krajów IT oraz powołania Rady Biznesu Państw Trójmorza.

W swoim wystąpieniu podczas panelu dyskusyjnego z udziałem prezydentów 12 państw Prezydent Andrzej Duda zaznaczył, że o tożsamości Inicjatywy Trójmorza decydują europejskość i transatlantyckość.

- Jesteśmy tu dzisiaj, bo jesteśmy częścią UE i NATO (…) Dlatego nie wyobrażam sobie, aby Trójmorze mogło działać poza tymi granicami, ani tym bardziej wbrew tym organizacjom i ich wartościom – mówił.

Andrzej Duda zauważył, że wyrazem relacji opartych o współpracę IT i UE jest obecność szefów największych instytucji finansowych w Europie i na świecie — Banku Światowego, Europejskiego Banku Inwestycyjnego oraz Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, a także szefa Komisji Europejskiej i unijnych komisarzy sektorowych.

Z zadowoleniem zaznaczył, że Trójmorze jest dla Ameryki strategicznym narzędziem budowania relacji z Europą Środkową.

- Świadczy o tym nie tylko wysoka i wciąż rosnąca aktywność amerykańskiego biznesu w obszarze Trójmorza, ale także zainteresowanie i poparcie władz amerykańskich dla idei trójmorskiej – mówił Andrzej Duda i dodał, że wielokrotnie miał okazję przekonać się o tym w trakcie rozmów z amerykańskimi przedsiębiorcami.

Odnosząc się do dwóch dokumentów, których podpisanie stanowiło zwieńczenie panelu - Wspólnej Deklaracji o powołaniu sieci izb handlowych Trójmorza wraz z jego Radą Biznesową oraz Listu intencyjnego dotyczącego powołania Funduszu Trójmorza – Prezydent podkreślał, że członkom Trójmorza uda się dzięki nim wzmocnić proces modernizacji Europy Środkowej.

- Uczynimy to w sposób oddolny, punktowy, skupiając się na kolejnych stadiach budowy poszczególnych inwestycji – mówił.

Prezydent zauważył, że Inicjatywa Trójmorza znajduje się obecnie na zaawansowanym etapie współpracy.

- Chcemy być i jesteśmy politycznymi praktykami, współtwórcami sprawczej i podmiotowej Europy Środkowej. Dlatego współpracę regionalną wzbogacamy o nowe komponenty i nowe instrumenty realizacji – mówił Andrzej Duda, podkreślając jednocześnie, że po okresie konsultacji i wymiany doświadczeń, nadszedł czas na „fazę wykonawczą” projektu.

Na koniec, odnosząc się do jutrzejszej wizyty w Białym Domu, Andrzej Duda podkreślił, że kwestie poruszone podczas bukaresztańskiego szczytu, będą także stanowiły temat jego rozmowy z Donaldem Trumpem.

_________________________________________

W planach szczytu Inicjatywy Trójmorza jest także przyjęcie katalogu priorytetów inwestycyjnych Trójmorza, którymi kraje członkowskie próbować będą zainteresować zewnętrznych inwestorów. Wśród polskich propozycji znalazły się m.in. Via Carpatia, Via Baltica oraz wodna droga śródlądowa oparta o Odrę.

W tym roku w szczycie Trójmorza po raz pierwszy biorą udział – jako zewnętrzni partnerzy – szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker, szefowie Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju oraz Europejskiego Banku Inwestycyjnego, a także minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas. Jak zaznaczył szef prezydenckiego gabinetu Krzysztof Szczerski, oni sami poprosili kraje członkowskie o możliwość udziału w szczycie.

Spotkanie w Bukareszcie obserwować będzie amerykański sekretarz energii Rick Perry. Przypomnijmy, że przed rokiem w warszawskim szczycie Trójmorza w charakterze gościa uczestniczył Prezydent USA Donald Trump.

Inicjatywa Trójmorza to platforma współpracy prezydentów dwunastu państw położonych między Adriatykiem, Bałtykiem i Morzem Czarnym. Jej celem jest wzmacnianie spójności Unii Europejskiej poprzez zacieśnienie współpracy infrastrukturalnej, energetycznej i gospodarczej państw Europy Środkowej. Członkami Inicjatywy Trójmorza są: Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Węgry. Cel który im przyświeca: Im silniejsza Europa Środkowa jako część UE, tym silniejsza Unia Europejska.

Polska, podobnie jak inne kraje regionu, potrzebuje inwestycji infrastrukturalnych. Skonstruowana platforma Trójmorza ma pomóc w ich realizacji - ten format to swoisty prezydencki parasol i zachęta do dalszych działań, zarówno między rządami poszczególnych państw, jak i przedsiębiorcami.

Trójmorze jest szansą dla krajów regionu do pokonania barier infrastrukturalnych i dostrzeżenia wzajemnej atrakcyjności rynków. Dotąd Europa rozwijała się, inwestując przede wszystkim w oś Wschód - Zachód, dlatego dziś kluczowym filarem rozwoju jest budowanie spójności regionu od Bałtyku po Adriatyk i Morze Czarne, czyli oś Północ-Południe. 

dam/prezydent.pl