Uważam, że przyczyną tego minicudu gospodarczego jest waśnie ta ściągalność podatku VAT, podatku CIT, sprawność instytucji państwa. To jest tak, że nagle z nieba dzięki tej woli politycznej, determinacji, profesjonalizmowi, odpowiedzialności, rzetelności i solidności pojawiło się łącznie w podatkach VAT, CIT, PIT - 30, 40, 50 mld zł więcej (w budżecie)” - mówił dziś premier Mateusz Morawiecki.

W trakcie zorganizowanej na stadionie PGE Narodowy konferencji poświęconej luce w VAT szef polskiego rządu podkreślił:

Z mafiami VAT-owskimi jest tak, że walczyć z nimi ich bronią było trudno, ale my wyciągnęliśmy nową technologię, technologię analizy informatycznej”.

Metodę zastosowaną przez rząd Zjednoczonej Prawicy w walce z mafiami vatowskimi porównał do prowadzenia wojny:

Często generałowie chcą toczyć wojnę poprzednim rodzajem broni, my wytoczyliśmy nowe armaty, to jest to, co zaskoczyło rynek, i przyczyna wielkiego sukcesu”.

Dodawał, że tak jak w bankach od wielu lat istnieje procedura zapobiegania praniu brudnych pieniędzy, tak rząd PiS wdrożył procedurę, której zadaniem jest weryfikowanie „potencjalnych transakcji z punktu widzenia prania pieniędzy przez mechanizmy VAT-owskie”.

Podkreślał:

8,5 mld transakcji to nie w kij dmuchał, to gigantyczna liczba”.

Zauważył też, że efekty tych działań są bardzo szybkie, bo całą lukę udało się nadrobić w ciągu trzech lat. Przypomniał, że już w 2013 toku znane były raporty informujące o luce VAT-owskiej, jednak ówczesnym rządom „zabrakło odpowiedzialności, profesjonalizmu, woli walki z patologiami” - podsumował premier. Dodał też:

Przez skutki wycieku podatku VAT z Polski wyjechało 2 mln ludzi”.

Sytuację z podatkiem VAT porównywał też w ten sposób:

Podatek VAT jest jak paliwo dla statku, kradzież czy wyciek tego paliwa powodowały, że statek - Polska - płynął wolniej, a pasażerowie go opuszczali”.

Dodał, że rząd PO łatał tę dziurę zabierając z OFE 155 mld złotych, podnosząc VAT oraz wiek emerytalny, co świadczy o ich bezradności. Morawiecki ocenił, że ubytek z VAT był tak ogromny, że przez sześć lat mógłby finansować program 500+.

dam/PAP,IAR