Do nowej organizacji przystępują dotychczasowi Rycerze Kolumba, którzy nie zgadzają się z decyzjami amerykańskiej centrali i jej delegata terytorialnego Krzysztofa Orzechowskiego, który sprzeciwił się wykluczeniu z szeregów Rycerzy Kolumba posłów PO Michała Szczerby i Ireneusza Rasia (głosujących przeciw poprawce do ustawy Prawo prywatne międzynarodowe, mówiącej o tym, że małżeństwo to wyłącznie związek kobiety i mężczyzny, a także za ich postawę wobec kwestii in vitro). Orzechowski, przywracając obu posłów PO, zawiesił jednocześnie Arkadiusza Urbana, sekretarza Rady Krajowej Stowarzyszenia Rycerzy Kolumba, który obu polityków właśnie za ich wspomnianą wyżej postawę z Zakonu usunął.

Do Rycerzy Jana Pawła II przystąpi zapewne większość dotychczasowych członków rady warszawsko-praskiej Rycerzy Kolumba, w tym Arkadiusz Urban oraz Krzysztof Wąsowski, współprzewodniczący Komisji Majątkowej, która w styczniu zakończyła swe prace.

Organizujący się Rycerze Jana Pawła II oświadczyli na Facebooku, że nowa organizacja "nie odwołuje się ani nie życzy sobie, aby ktokolwiek sugerował jakiekolwiek związki tego Zakonu z organizacją Knights of Columbus z siedzibą w New Haven, USA" oraz że "Zakon Rycerzy Jana Pawła II stanowi oryginalną inicjatywę polskich mężczyzn, katolików świeckich, mającą stanowić swoisty hołd i dziękczynienie Panu Bogu za posługę na Stolicy Piotrowej naszego rodaka Jana Pawła II Wielkiego".

Mimo, że Amerykanie zabronili Stowarzyszeniu Rycerzy Kolumba w Polsce używania nazwy i godła organizacji, Rycerze Kolumba w Polsce nadal będą działali. Najwyższy Rycerz Carl Anderson zdecydował bowiem o utworzeniu w Polsce nowego ciała - Rady Stanowej, dzięki czemu polscy Rycerze Kolumba mają powiększyć swą autonomię.

roja

 

/