reklama
reklama

Powojenna Polska w obiektywie Amerykanina

Powojenna Polska w obiektywie Amerykanina
Zdjęcia zrujnowanych polskich miast m.in. Warszawy, Krakowa i Wrocławia wykonane w 1947 r. przez amerykańskiego studenta architektury Henry'ego N. Cobba można od piątku zobaczyć na wystawie w stołecznym Domu Spotkań z Historią.

Na ekspozycji "1947/ Barwy ruin" znalazło się ok. 90 kolorowych fotografii powojennych polskich miast. Część z nich przedstawiających Warszawę można zobaczyć na plenerowej wystawy na skwerze u zbiegu ul. Karowej i Krakowskiego Przedmieścia, pozostałe wyeksponowano w siedzibie Domu Spotkań z Historią.

 

"W 1947 r. w ramach edukacyjnej wycieczki przyjechała do Polski grupa amerykańskich i kanadyjskich architektów. Mieli zapoznać się z planami odbudowy krajów zniszczonych przez wojnę; byli w Anglii, Czechosłowacji i w Polsce. Jednym z uczestników był młody student Henry N. Cobb, który wykonał wiele fotografii zrujnowanego kraju. Zdjęcia, wykorzystane przez niego po powrocie w kilku prelekcjach, leżały potem wiele lat u niego w domu" - opowiadał PAP współautor wystawy Krzysztof Jaszczyński z Fundacji Warszawa 1939.

 

W ubiegłym roku, kiedy Cobb jako architekt przyjechał służbowo do Warszawy, przypomniał sobie o fotografiach i przywiózł kilka z nich, by je pokazać. "Zrobiły wielkie wrażenie, wobec czego zeskanował wszystkie warszawskie zdjęcia i przysłał, jednak potem niestety bez jego wiedzy znalazły się w internecie. I wtedy nasza fundacja skontaktowała się z nim i zaproponowaliśmy, że weźmiemy na siebie odpowiedzialność za ochronę zdjęć przed kolejną publikacja bez jego zgody. Wówczas okazało się, że fotografii jest więcej, w sumie 110 i pochodzą także z innych miast: Szczecina, Wrocławia i Krakowa czy okolic stolicy - Radzymina czy Serocka" - relacjonował Jaszczyński.

 

Jak mówił, fundacja postanowiła wówczas zorganizować wystawę fotografii, poprzedzoną wcześniejszą identyfikacją znajdujących się na nich miejsc. "Dzięki współpracy z córką pana Cobba Emmą pozyskaliśmy dziennik jednej z uczestniczek powojennej wizyty, na podstawie którego udało się odtworzyć przebieg pobytu. Ponieważ celem ekspozycji nie jest tylko pokazanie zdjęć ruin, ale także zestawienie ich z planami odbudowy, oglądanymi wówczas przez członków grupy, zachwyconych jakością i nowoczesnością odbudowy miasta" - dodał współautor wystawy.

 

Jak podkreśla sam autor zdjęć, dokumentują one nie tylko zniszczenia, ale także niezwykły powrót do życia powojennej Warszawy i energię mieszkańców odbudowujących miasto. "Propozycję przyjazdu do Europy przyjąłem z radością, bo wówczas byłem niezwykle zainteresowany działaniami na rzecz odbudowy w Europie. I wizyta w Polsce okazała się dla mnie najważniejsza, do tego stopnia, że zrezygnowałem z dalszej podróży do Skandynawii i postanowiłem, że ten czas spędzę w Warszawie" - powiedział podczas otwarcia wystawy Henry N. Cobb.

 

Zaznaczył, że szczególnie zafascynowała go niezwykła pasja, która cechowała prace w Biurze Odbudowy Stolicy. "Były to piękne wrześniowe dni, z błękitnym niebem, kontrastujące z ruinami zniszczonego miasta. To był właśnie okres, kiedy powstawały znajdujące się na wystawie zdjęcia. I te doświadczenia w dużej mierze mnie ukształtowały jako architekta, to mnie przeobraziło. Bardzo pragnąłem później wrócić i wesprzeć prace przy odbudowie, jednak w związku z ówczesną sytuacją polityczną nie było to możliwe" - podsumował Cobb.

 

Na fotografiach można zobaczyć m.in. place Krasińskich i obecny Powstańców Warszawy (wówczas Napoleona), panoramę ruin getta widzianą z okolic obecnie powstającego Muzeum Historii Żydów Polskich, pl. Zamkowy z widokiem zniszczonego Starego Miasta, ul. Piwną, Marszałkowską czy al. Jerozolimskie. W sumie warszawskich zdjęć jest ponad 30. Na fotografiach można także zobaczyć rozgrywające się na tle ruin życie codzienne ówczesnej Warszawy. Zestawiono z nimi mapy, plany i makiety dokumentujące koncepcje odbudowy oraz m.in. kronikę filmową z tamtego okresu.

 

Wystawa "1947/ Barwy ruin" będzie czynna do 30 kwietnia 2013 r.

 

sm/(PAP)

27.10.2012, 10:00 reklama

Komentarze (3):

Piano Paź 27, 2012, 10:40 rano

ciekawe, szkoda , że strona polska nie postarała się u autora, by można było umieścić wystawę w necie -- jako dowód zbrodni niemieckich - takie zdjęcia powinny być ogólnie dostępne publicznie i za darmo , a nie od-do, gdzieś tam w jednym miejscu...

Piano Paź 27, 2012, 11:16 rano

proszę, w linku dowód na to, jak bardzo takie publikacje i wystawy są potrzebne- jako ogólnie dostępne ( i precz z politpoprawnością!)

http://wpolityce.pl/wydarzenia/39351-niemcy-mowia-nein-dla-pomyslu-powstania-w-berlinie-pomnika-pomordowanych-polakow

ArtekR Paź 27, 2012, 2:46 po południu

Trochę zdjęć z netu tego autora:
http://www.facebook.com/media/set/?set=a.10150325663587093.334866.315289652092&type=1

Najnowsze artykuły:

Rosja znalazła się już na samym dnie!

Rosja znalazła się już na samym dnie! Wojna z Ukrainą ciągnie w dół rosyjską gospodarkę. Mocarstwowe ambicje Kremla uderzają w najbiedniejszych Rosjan. Rosyjscy producenci chleba wzywają władze do wprowadzenia… kartek na pieczywa! Perspektywa nowych sankcji ekonomicznych, szalejąca inflacja, embargo na importowaną żywność, spadek cen surowców na światowych rynkach, koszty operacji na Ukrainie, konieczność utrzymywania podbitego Krymu, to wszystko sprawia, że rosyjska gospodarka ...

Pigułki "dzień po" dostępne dla dzieci. Co na to RPD?

Pigułki Członkowie Zespołu ds. Rodziny Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu Polski apelują do rzecznika praw dziecka Marka Michalaka o zajęcie stanowiska w sprawie dostępności pigułek „dzień” bez recepty dla dzieci. Ministerstwo Zdrowia, sugerując się zaleceniem Komisji Europejskiej, podjęło decyzję, że pigułki „dzień po” będą w Polsce dostępne bez recepty. To oznacza, że będą je mogły kupić także dzieci. Członkowie Zespołu ...

Żyrinowski chce wystąpienia Rosji z Rady Europy

Żyrinowski chce wystąpienia Rosji z Rady Europy Władimir Żyrinowski, deputowany z Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji zapowiedział, że na jednym z najbliższych posiedzeń Dumy Państwowej przedstawi wniosek o całkowite zerwanie współpracy z Radą Europy. Ro­syj­scy de­pu­to­wa­ni są obu­rze­ni wczo­raj­szą de­cy­zją Zgro­ma­dze­nia Par­la­men­tar­ne­go Rady Eu­ro­py, które znów po­zba­wi­ło ich głosu, w ra­mach sank­cji za anek­sję Krymu. Zgro­ma­dze­nie wprawdzie na razie na­ło­ży­ło na ro­syj­ską de­le­ga­cję sank­cje ...

Bydła żal, a co dopiero człowieka...

Bydła żal, a co dopiero człowieka... Na filmie z Turcji wloką połamaną krowę. Na filmie z Polski wloką sparaliżowaną kobietę. Krowa nie żyje. Kobieta też... Bydła żal, a co dopiero człowieka... - pisze do Andrzeja Seremeta Janusz Wojciechowski. Rawa Mazowiecka, 28 stycznia 2015 roku, Pan Andrzej SeremetProkurator Generalny Szanowny Panie Prokuratorze Generalny, Proszę o przeczytanie kilku moich refleksji, zakończonych prośbą, odnoszącą się do działalności prokuratury. 1. Na konferencji, ...

Austriacka gazeta wzywa Polskę, by przyznała się do udziału w Holokauście!

Austriacka gazeta wzywa Polskę, by przyznała się do udziału w Holokauście! Dziki pęd w kierunku zafałszowywania historii! Teraz austriacka gazeta wzywa Polskę, by przyznała się do udziału w Holokauście! Zaś na stronach Yad Vashem można przeczytać o „polskim obozie”… „Nie bądź bierny” – to tytuł relacji z obchodów 70 rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu zagłady w Auschwitz w austriackim brukowcu „Heute”. Zdaniem gazety Polacy ponoszą współodpowiedzialność za Holokaust.Według „Heute” prezydent ...

reklama

reklama

Najczęściej czytane

reklama

Najczęściej komentowane

reklama
reklama
facebook