Polska i Niemcy podpisały porozumienie o mediacji w sprawach dotyczących mieszanych polsko-niemieckich rodzin. Dzięki niemu być może uda się poprawić sytuacje polskich dzieci z rodzin polsko-niemieckich. Obecnie w przypadku rozwodu rodziców sądy niemieckie niemal z urzędu decydują o wychowaniu dzieci przez obywateli Niemiec. Dodatkowo Polakom niemiecki urząd ds. wychowania bardzo utrudnia kontakt z własnym dzieckiem.

 

Sytuacja ta ma się zmienić dzięki podpisanemu w ramach polsko-niemieckich konsultacji rządowych porozumieniu. Nakłada ono na rządy obowiązek przygotowania konkretnych zasad mediacji w sprawach dotyczących mieszanych polsko-niemieckich rodzin. - Każdego roku otrzymujemy wiele wniosków zarówno rodziców zamieszkałych w Niemczech o zarządzenie powrotu dzieci do Niemiec, jak i wniosków rodziców zamieszkałych w Polsce o zarządzenie powrotu dzieci do Polski. Nierzadko są to sprawy trudne z uwagi na nagromadzone emocje, dotyczące konfliktów pomiędzy rodzicami i wzajemnych relacji z dzieckiem - powiedział minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski.

 

Na mocy podpisanego porozumienia strony zobowiązały się do wspierania na drodze mediacji „działań zmierzających do rozwiązywania konfliktów w zakresie wykonywania władzy rodzicielskiej, kontaktów z dziećmi” oraz spraw dotyczących cywilnych aspektów uprowadzenia dziecka za granicę przez jednego z rodziców.

 

Zgodnie z zawartą umową ma zostać powołana grupa robocza, w której skład wejdą przedstawiciele resortów sprawiedliwości, organów centralnych i zawodów prawniczych z obu krajów. Zespół ten będzie pełnił funkcje o charakterze ekspercko-doradczym. Ocena dotychczasowej współpracy i określanie zadań na przyszłość ma odbywać się podczas corocznych spotkań utworzonej grupy.

 

Również w przyjętym we wtorek przez rządy Polski i Niemiec Programie Współpracy między oboma krajami znalazł się punkt mówiący o wsparciu w drodze mediacji działań dotyczących wykonywania władzy rodzicielskiej i kontaktów z dziećmi.

 

żar/Niezalezna.pl