Skąd wziął się pomysł na budowę pomnika w tym miejscu?

Pomysł umieszczenia posągu w tym miejscu jest stary – stwierdził bp Ignacy Zambito, ordynariusz diecezji Patti, na której terenie znajduje się Tindari, na Sycylii, gdy dokonywał uroczystego otwarcia parku po procesji ze świecami, która zeszła z sanktuarium do podnóża góry, gdzie kiedyś dotknęły ziemi stopy papieża-Polaka. Realizacja projektu został przyśpieszona w tym roku, nie tylko w związku z kanonizacją Jana Pawła II, ale także dlatego że ordynariuszowi osobiście zdarzyło się wielokrotnie zwracać do niego w modlitwie i otrzymać odpowiedź.

Co Jan Paweł II porabiał w Tindari

Jan Paweł II przybył do Tindari 12 czerwca 1988 r. podczas swojej wizyty pastoralnej w Messynie i Reggio Calabria. Po przybyciu helikopterem do miejsca, gdzie dzisiaj wznosi się jego pomnik, udał się do sanktuarium, gdzie modlił się długo przed posągiem brązowej Madonny, której ofiarował złotą koronę. Następnie przemówił do tłumnie zgromadzonych wiernych, zawierzając ich także wstawiennictwu Maryi ułożoną przez siebie modlitwą. Ta krótka, bo zaledwie dwugodzinna wizyta, pozostawiła mocny ślad w pamięci kleru i wiernych diecezji Patti oraz czcicieli Madonny z Tindari. Poświęcenie pomnika Jana Pawła II i otwarcie parku noszącego jego imię było tylko przywołaniem tego wciąż żywego dziedzictwa. Rektor sanktuarium, don Giuseppe Gaglio w swoim wystąpieniu podkreślił „pragniemy, aby miłość Jana Pawła II do Maryi otwierała nam serca. Jak on poprzez Totus Tuus powierzył się całkowicie Matce Bożej, tak samo my chcemy zawierzyć Maryi nasze życie, nasze rodziny i nasze miejscowości”.

W jakim celu budujemy pomniki?

Pomnik oznacza pamięć – stwierdził bp Zambito, który dokonał jego poświęcenia - my pragniemy, aby ci, którzy udają się do sanktuarium mogli wspominać postać Jana Pawła II, jego długą posługę, jego heroiczne świadectwo cierpienia. Pragniemy wspominać także jego nauczanie.

O czym najbardziej chcą pamiętać Sycylijczycy stawiający pomnik?

Jak podkreślano w wypowiedziach towarzyszących odsłonięciu pomnika Jan Paweł II przypomniał nam wszystkim, że Kościół otrzymał od Pana misję, która się jeszcze nie skończyła, bo wiele ludzi jeszcze nie poznało Ewangelii, podobnie jak i w naszych okolicach jest jeszcze wiele osób, które nie znają Boga. Papież przypomina nam, że Jezus zbawił świat poprzez pokorę i prześladowanie, że Jezus zbawił świat na krzyżu. Jego pomnik chce także nas upomnieć, że wiara, która nie prowadzi do działania, nic nie znaczy, że wiara w świętych, która nie prowadzi do naśladowania ich życia, jest bezużyteczna. Nabożeństwo do świętych powinno nas prowadzić do działania.

Kiedy wybrano akurat tę rzeźbę?

Rektor sanktuarium w Tindari, don Giuseppe Gaglio, zwierzył się obecnym, że umieszczenia pomnika Jana Pawła II u podnóża góry nastąpiło w szczególnych okolicznościach. „Jak tylko dowiedzieliśmy się przez przypadek, że w Palermo pojawił się posąg Papieża, który mógłby nas zainteresować, wybraliśmy się tam w pierwszym możliwym wolnym terminie” - wspomina don Pippo. Traf chciał, że pierwszym wolnym dniem był czwartek, i dopiero wtedy, jak zobaczyliśmy, że pomnik idealnie pasował do naszych planów, zorientowaliśmy się, że był to 12 czerwca, rocznica wizyty Jana Pawła II w naszym sanktuarium.

Tindari jest miejscem, które umiłowała Maryja

Sanktuarium w Tindari jest jednym z najbardziej znanych i uczęszczanych miejsc kultu maryjnego na Sycylii. Zawieszone na 300-metrowej skale, z której rozciąga się widok na malowniczą zatokę Patti, Barcelony i Milazzo, z wyspami Eolii z jednej strony, a wciąż czynnym wulkanem Etna z drugiej, od wieków przyciąga rzesze pielgrzymów i wiernych. W sercu nowego, wybudowanego w latach 50. Kościoła, znajduje się czczony od wieków w tym malowniczym miejscu zagadkowy posąg brązowej Madonny. Wykonane podczas ostatnich prac renowacyjnych w latach 80. Figura z pewnością należy do jednych z pierwszych przedstawień figury Maryi w historii chrześcijaństwa, zapoczątkowanych orzeczeniem dogmatycznym Soboru w Efezie, który stwierdził, że Maryja nie była tylko matką ludzkiej natury Chrystusa, ale także Bożą Rodzicielką. Ta godność Maryi jest podkreślona w posągu z Tindari poprzez jej niemal królewskie wyobrażenie, z jej pierwszoplanową aktywną rolą, podkreśloną poprzez wyeksponowanie dyskretne lecz stanowcze jej syna – Syna Bożego. Więcej informacji na stronie santuariotindari.it.

Jakie uroczystości odbywają w tym sanktuarium

Centralne święto sanktuarium przypada 8 września, w święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. W wigilię święta, 7 września, ma miejsce uroczysta procesja z kopią statuy brązowej Madonny, która gromadzi  dziesiątki tysięcy wiernych przybyłych często pieszo z najbardziej odległych części diecezji. Ta imponująca manifestacji przywiązania ludu Sycylii do Madonny z Tindari jest o tyle ciekawa, jeżeli weźmie się pod uwagę, że jej wiekowa obecność w tym malowniczym miejscu nie obrosła w szczególne tradycje religijne. Oprócz procesji 7 września i jednej pieśni ludowej ku czci Maryi, nie ma praktycznie innych treści czy zwyczajów typowych dla zaawansowanego historycznie i teologicznie kultu maryjnego. Pomimo prostoty tradycji, milcząca obecność Maryi nie przestaje przyciągać rzesze ludzi spragnionych pokoju i obecności Boga, której można doświadczyć w tym świętym miejscu.

Rozmawiała Maria Patynowska