Polski renesans ma swoje specjalne oblicze. Odrodzenie przychodziło do nas nie tylko przez dwór Wazów, o czym do znudzenia powtarzają nam w szkołach. Znaczna rola w wielu ważnych aspektach przypadała ożywieniu religijnemu i kulturowemu, jakie na przełomie XV i XVI wieku nieśli ze sobą franciszkanie.

Bł. Władysław z Gielniowa był synem mieszczan z okolic Opoczna, wysłano go na studia do Akademii Krakowskiej. Zapewne tam poznał zakon bernardynów, bo tak nazywano w Polsce zakonników w brązowych habitów, którzy pragnęli radykalnego życia i poszli za myślą św. Bernarda ze Sieny. Byli już wówczas w Krakowie franciszkanie konwentualni przy ul. Grodzkiej, ci „nowi” franciszkanie, zamieszkali u podnóża Wawelu. Sprowadził ich ram w 1453 roku św. Jan Kapistran, który był znanym wówczas w Europie wędrownym kaznodzieją, gromadzącym wielkie tłumy, poruszającym serca gorącymi kazaniami i uzdrawiającym.

Kaznodzieja
Także synowie duchowi św. Jana Kapistrana byli natchnionymi kaznodziejami. Z ich posługą związane także były liczne cuda. Błogosławiony Władysław w latach 1486-1487 przebywał w Krakowie, gdzie m.in. badał cuda, jakie działy się za przyczyną św. Szymona z Lipnicy, zmarłego w Krakowie w roku 1482.  Był jednym z pierwszych duchownych, którzy głosili poetyckie kazania w języku polskim, układał też modlitwy. Wiele z nich także i obecnie śpiewanych jest w kościele, choć podlegały one przeróbkom i uwspółcześnieniom.

Poeta
Oto oryginalny fragment, ułożony w 1488 r. i śpiewany do dziś „Żołtarz Jezusów”, w którym każdy z wersetów rozpoczyna się imieniem Jezus.

Jezusa Judasz przedał za pieniądze nędzne,

Bóg Ociec Syna wydał na zbawienie duszne.

Jezus kiedy wieczerzał, swe Ciało rozdawał,

Apostoły swe smętne, swoją Krwią napawał.


W roku 1759 Klemens XIII ogłosił bł. Władysława patronem Królestwa Polskiego i Litwy. 19 grudnia 1962 r. papież Jan XXIII ogłosił go głównym patronem Warszawy. (brewiarz.pl)


Mistyk
Ludność Warszawy był świadkiem jak podczas wielkopiątkowego kazania w kościele Świętej Anny uniósł się w powietrze wołając „Jezus, Jezus”

Zaproszenie

W najbliższym czasie w Warszawie obchodzić będziemy Jublileusz 25-lecia parafii pw. Bł. Władysława z Gielniowa. Jubileuszowy odpust odbędzie się 22 września 2013. W dniach 23-25 września odbędzie się 40-godzinne nabożeństwo ku czci bł. Władysława z Gielniowa, które poprowadzi o. Krystian Olszewski OFM promotor świętych i błogosławionych z zakonu bernardynów. Nabożeństwo zakończy Msza św. 25.09 o godz. 19.00 podczas której JE bp Tadeusz Pikus udzieli naszej młodzieży Sakramentu bierzmowania. Po Mszy św. zostanie odsłonięta i poświęcona tablica upamiętniająca 70. rocznicę "Rzezi wołyńskiej". Odsłonięcia dokona pan Artur Górski poseł na Sejm RP, a poświęci ją bp. Tadeusz Pikus.

O. Krzysztof Wasiuk SSCC

Oprac.MP