reklama
reklama

Polskę sławiła cała Europa. Tak Chodkiewicz bił Turków pod Chocimiem!

Polskę sławiła cała Europa. Tak Chodkiewicz bił Turków pod Chocimiem!
reklama Żołnierz polski był po bitwie chocimskiej na ustach całej Europy. Za obronę przed muzułmanami dziękowali Polakom papież, cesarz i królowie. To jedno z najwspanialszych zwycięstw polskiego oręża.

Władca turecki Osman II wyruszył z Konstantynopola pod koniec kwietnia. Już następnego dnia nastąpiło zaćmienie słońca, co wielu Turków odczytało jako fatalny znak. „Całe niepowodzenie tej wyprawy przypisać należy zdeptaniu prawideł... iż na dni kilka przed i po zaćmieniu słońca żadnego dzieła przedsiębrać nie należy. Wiadomo bowiem, iż te dni, podobnie jak ostatni dzień miesiąca, a zwłaszcza jeśli się razem zbiegną, są z rzędu najnieszczęśliwszych” – pisał turecki historyk Naima.

W pierwszym dniach czerwca sułtan turecki dokonał przeglądu wojsk, kierując je następnie ku północy. Armia posuwała się niezwykle wolno, przekraczając Dunaj dopiero w połowie lipca! Tymczasem Polacy gromadzili się już pod Chocimiem, o czym dowiedział się sułtan 1. sierpnia. Turcy zdecydowali, że spróbują najpierw rozbić Kozaków przebywających pod Mohylowem, a następnie uderzą na główne siły polskie. Ruszyli w stronę Chocimia, by, jak się okazało, doznać druzgocącej klęski.

Walki, które trwały przez cały sierpień i wrzesień nie przyniosły żadnej ze stron ostatecznego rozstrzygnięcia. Jednak to Polacy wyraźnie górowali - podczas gdy Rzeczpospolita straciła 14 tysięcy żołnierzy, bitwy pochłonęly życie aż 40 tysięcy mahometan i ich sprzymieńców!

24 września zmarł Jan Karol Chodkiewicz. Dowództwo przekazał Jerzemu Lubomirskiemu. Wkrótce po ostatnim szturmie rozpoczęto z Turkami rokowania pokojowe. Wyznawcy Allaha byli na przegranej pozycji. Po stronie Rzeczpospolitej w rozmowach uczestniczyli Jakub Sobieski oraz Stanisław Żórawiński. Wreszcie 9 października zawarto pokój. Turcy ze wstydem wycofali się spod polskich granic i obiecali, że powstrzymają Tatarów od napadów na Rzeczpospolitą. Strona polska mogła fetować znakomite zwycięstwo, które oddaliło niebezpieczeństwo islamskie od granic naszych i całej Europy. 

Polakom dziękował cały Zachód. Polski oręż wysławiał sam papież i cesarz rzymski, królowie hiszpańscy i francuscy nadziwić się nie mogli potędze wojsk Rzeczpospolitej. Tak Polska jeszcze raz dowiodła, że jest niezłomnym przedmurzem chrześcijańskiej Europy.

Fronda.pl

11.01.2017, 16:30

Najnowsze artykuły:

 
 
facebook