- Ustawa o Sądzie Najwyższym, odsyłająca część sędziów w stan spoczynku narusza unijne traktaty. Sędziowie Sądu Najwyższego są nieusuwalni, a obniżenie wieku emerytalnego jest sprzeczne z unijnym prawem - orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu.

Skargę do Trybunału złożyła Komisja Europejska, która nie wycofała jej pomimo tego, że Polska wprowadziła przepisy umożliwiające powrót do pracy i możliwość orzekania sędziom, którzy zostali odesłani na emeryturę.

Wielka Izba Trybunału orzekła, że sędziowie Sądu Najwyższego są nieusuwalni, a obniżenie wieku emerytalnego i odsyłanie ich w stan spoczynku, narusza unijne traktaty - Dwie zasady: nieusuwalności i niezawisłości sędziowskiej są chronione prawem wspólnotowym - stwierdził Trybunał Sprawiedliwości, który podzielił tym samym argumenty Komisji Europejskiej.

To orzeczenie daje Komisji narzędzia do oceniania reform wymiaru sprawiedliwości w unijnych państwach i tym samym ingerowania w system sądownictwa. Polski rząd wskazywał, że organizacja tego systemu leży wyłączenie w gestii unijnych krajów. Trybunał uznał jednak, że może kontrolować wypełnianie przez państwa członkowskie warunków zapisanych w artykule 19 unijnego traktatu, czyli kontrolować poziom niezależności krajowych systemów sądowniczych.

dam/IAR - Polskie Radio