Do spotkania i rozmów pomiędzy premier Beatą Szydło a szefem ukraińskiego rządu Wołodymyrem Hrojsmanem doszło podczas odbywającego się w Krynicy Forum Ekonomicznego. Pani premier zadeklarowała poparcie dla demokratycznych dążeń państwa ukraińskiego.

„Wolna, suwerenna, demokratyczna Ukraina, to gwarancja bezpieczeństwa Europy i Polski”

- oświadczyła Beata Szydło.

Zapewniła przy tym, że Polska jest ambasadorem Ukrainy w Unii europejskiej i będzie wspierać swojego sąsiada w rozwiązaniu konfliktu z Rosją.

„Mam nadzieję, że uda się w bardzo krótkim czasie rozwiązać problemy, które w tej chwili są związane z agresją Rosji na Ukrainę. Życzymy tego bardzo serdecznie. Polska niezmienne stoi na stanowisku, że jesteśmy i chcemy być ambasadorem Ukrainy na arenie Unii Europejskiej. Podkreślamy, że wolna, suwerenna, demokratyczna Ukraina, to jest gwarancja bezpieczeństwa Europy i Polski”

- dodała Pani premier.

Szefowa polskiego rządu wsparła kontynuowanie zdecydowanego kursu wobec Rosji i podtrzymanie nałożonych wobec tego kraju sankcji.

„Polska zdecydowanie opowiada się za utrzymaniem sankcji wobec Rosji, uważamy, że porozumienie mińskie musi być wypełnione i takie stanowisko będziemy prezentować w czasie szczytu (UE), kiedy będzie dyskusja na ten temat w Brukseli.”

Omawiane były również kwestie współpracy ekonomicznej i sprawy bezpieczeństwa energetycznego. Jak wiadomo w obydwa kraje mają w planach budowę gazociągu pomiędzy Polską a Ukrainą, którym mogłoby popłynąć na wschód błękitne paliwo z gazoportu w Świnoujściu.

„Chcemy wzmacniać bezpieczeństwo energetyczne, chcemy budować infrastrukturę, która będzie również nas łączyła, chcemy prowadzić wspólne projekty w zakresie rozwoju instytucji obywatelskich, mamy wiele projektów kulturalnych, które możemy realizować”

- wymieniała obszary współpracy premier Szydło.

Wołodymyr Hrojsman podziękował za wsparcie polskiego rządu, zapewniając przy tym o niepodległościowych dążeniach państwa ukraińskiego oraz woli budowania pozytywnych wzajemnych relacji swojego kraju z Polską.

„Chcemy być państwem europejskim, demokratycznym, a partnerstwo z Polską jest na tej drodze strategiczne. (…) Powinniśmy delikatnie podchodzić do kwestii historycznych.

”LDD, Źródło: wPolityce.pl