Polska nie poparła kompromisu w Unii Europejskiej w sprawie urlopów rodzicielskich i ich podziału między kobiety i mężczyzn. Unijni ministrowie pracy na spotkaniu w Luksemburgu uzgodnili wspólne stanowisko do negocjacji z Parlamentem Europejskim dotyczące odpowiedniej dyrektywy.

 

W projekcie dyrektywy zapisano, że z czteromiesięcznego urlopu rodzicielskiego dwa miesiące będzie musiał wykorzystać ojciec.

Polska uważała, że nie należy wytyczać sztywnych podziałów. Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed tłumaczył, że polskie rozwiązania są lepsze, bo rodzina sama podejmuje decyzje, jak ten urlop wykorzystać.

- Robienie czegoś na siłę nie przyniesie dobrych rezultatów, bo to rodzina powinna sobie decydować, czy to matka czy ojciec, a w naszym przypadku tak jest, z urlopu rodzicielskiego może korzystać jeden czy drugi z rodziców, mogą też korzystać łącznie, bo takie rozwiązania w naszym prawodawstwie są - powiedział wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed.

Zarazem jednak minister dodał, że... Polska mogłaby ewentualnie zgodzić się na przymusowy jeden miesiąc urlopu dla ojca.

Minister Szwed tłumaczył też, że Polska nie popiera unijnego projektu w przekonaniu, że podobne kwestie lepiej rozstrzygać na szczeblu krajowym, a nie unijnym.

mod/Polskie Radio - IAR, fronda.pl