reklama
reklama

Polska może odzyskać wrak TU-154M

Polska może odzyskać wrak TU-154M
Fot. lic. CC BY 2.5 via Wikipedia
reklama

Luis Moreno-Ocampo, były główny prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego powiedział w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną” o umowie z ministrem obrony Antonim Macierewiczem i perspektywach negocjacji na temat odzyskania wraku prezydenckiego Tu-154M.

– Pierwszą rzeczą, jaka będą chciał zrobić, jest przesłuchanie rozmów z kokpitu, tej ostatnie godziny lotu 10 kwietnia 2010 r., bo o ile wiem, to istnieją i funkcjonują różne wersję rozmów z kabiny pilotów rządowego samolotu, który rozbił się w Smoleńsku – poinformował Luis Moreno-Ocampo.

W jego opinii „trzeba przeprowadzić analizę naukową nagrania, ustalić, do czego faktycznie doszło, kto co mówił, czy rzeczywiście ktoś wchodził, czy nie.”

– Myślę, że jesteśmy w stanie wyjaśnić, jak te rozmowy wyglądały, co tam się działo. Jednak wciąż jest bardzo wiele różnych opinii na temat katastrofy smoleńskiej i myślę, że moja praca może wyjaśnić wątpliwości i stworzyć wspólne porozumienie w sprawie – powiedział.

Zdaniem byłego prokuratura MTK „przed przystąpieniem do rozmów z Rosją w sprawie zwrotu wraku, trzeba ustalić wspólna wersję wydarzeń w kokpicie.” – Proszę pamiętać, że nie obiecałem polskiemu rządowi sukcesu, obiecałem tylko, że spróbuje pomóc. Myślę, że Polska zasługuje na pomoc – stwierdził.

– Ustaliłem z ministrem Macierewiczem, że mój wkład w działania, których się podjąłem, będzie całkowicie bezstronny. W pełni się z tym zgodził. W umowie pomiędzy mną a polskim rządem zasada bezstronności została uwzględniona – dodał.

emde/tvp.info

20.03.2017, 10:00

Najnowsze artykuły:

 
 
facebook