Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji w Brukseli zaznaczył, że Polska osiągnęła w polityce migracyjnej dokładnie to, co założyła. 

" To jest bardzo dobry znak, ponieważ nasza pozycja negocjacyjna przebiła się"- mówił polityk, który wziął udział w posiedzeniu Rady Europejskiej, spotkaniu Szefów Rządów Państw Grupy Wyszehradzkiej, a także w 12. szczycie ASEM. 

"Polska w oczach wielu państw zyskuje jako stabilny kraj, który chce doprowadzić do kompromisu w kwestii Brexitu" – mówił premier, odnosząc się do rozmów, które miały miejsce podczas posiedzenia RE. Morawiecki wskazał, że to właśnie Polska jest krajem, który proponuje w palącej kwestii Brexitu elastyczne rozwązania. Rozmowy na temat opuszczenia Wspólnoty przez Wielką Brytanię od dłuższego czasu odbywają się w bardzo nerwowej atmosferze. 

"Podczas szczytu pokazaliśmy, że potrafimy proponować rozwiązania, które dają większą nadzieję na porozumienie. Jesteśmy na dobrej drodze, by je wypracować"-zapewnił polityk. Pytany o kwestię kryzysu migracyjnego, szef polskiego rządu wskazał, że rośnie liczba państw członkowskich UE, które podzielają zdanie naszego kraju w tej sprawie, a pod względem polityki migracyjnej udało się Polsce osiągnąć to, co sobie założyła, co stanowi dobry znak. "Nasza pozycja negocjacyjna przebiła się"- podkreślił Morawiecki. 

"Potwierdziliśmy też konkluzje czerwcowe o tym, że jest pełna dobrowolność, suwerenność państw członkowskich w przyjmowaniu uchodźców (…) Cały proces z uchodźcami, migrantami jest w naszych rękach"- powiedział prezes Rady Ministrów. 

"W ostatnich godzinach przyszło zawiadomienie ze strony TSUE. Mogę powiedzieć, że na pewno po przeanalizowaniu dokładnym ustosunkujemy się do tego"- w taki sposób polityk odpowiedział natomiast na pytanie o dzisiejszą decyzję TSUE. Jak dodał, po rozmowach bilateralnych z przywódcami sądzi, że udało mu się przekonać ich do tego, czym w istocie jest reforma wymiaru sprawiedliwości w naszym kraju i jak bardzo polskie sądownictwo jej potrzebuje. 

"Pokazywałem, że 80% Polaków chce reformy wymiaru sprawiedliwości, że te wyroki bardzo często są uważane za niesprawiedliwe, nieobiektywne, godzące w poczucie sprawiedliwości ludzi i dlatego my tę reformę kontynuujemy"-zapewnił.

yenn/PAP, Fronda.pl