Port w Kłajpedzie od kilku tygodni przyjmuje już skroplony gaz LNG. Dzięki portowi, który ma dość małe rozmiary, Litwa będzie w stanie osiągnąć całkowitą niezależność gazową. Obecnie port może odbierać 1,5 mld sześciennych gazu rocznie; docelowo może to wzrosnąć do 4 mld. sześć.

Tymczasem Litwini zużywają zaledwie 3 mld m. sześć. surowca każdego roku. A to oznacza, że gaz z Kłajpedy będzie mógł trafiać także do Łotwy i Estonii. Wszystkie trzy kraje bałtyckie razem wzięte zużywają jedynie ok 5 mld m. sześć. gazu – Kłajpeda jest więc dla nich niezwykle ważna. Zwłaszcza, że obecnie są w 100 proc. zależne od rosyjskich dostaw.
Polski terminal w Świnoujściu będzie o wiele większy. Jego roczne zdolności przeładunkowe wyniosą natychmiast po oddaniu do użytku 5 mld m. sześć. gazu, a docelowo mogą zostać rozbudowane do 7,5 mld. To dokładnie połowa gazu, jaki Polska zużywa każdego roku.

Ze względu na swoje rozmiary terminal w Świnoujściu będzie miał znaczenie dla całego regionalnego rynku gazu – i zapewne z tego powodu otrzymał dość duże dofinansowanie z Unii Europejskiej. Przewiduje się, że zostanie oddany do użytku w połowie 2015 roku

bjad/rzeczpospolita.pl