Bezrobocie w Polsce jest dość wysokie i wynosi obecnie według Eurostatu 8,3 proc.Najgorsza sytuacja jest wśród młodych poniżej 25. roku życia: tu bezrobocie wynosi aż 23,4 proc. Oznacz to, że bez pracy pozostaje łącznie 1 mln 450 tys. osób, w tym 334 tys. młodych. Na tle Europy nie jest jednak wcale najgorzej. Trzeba to jednak skonfrontować z faktem olbrzymiej emigracji.

Najmniejsze bezrobocie panuje w Norwegii i wynosi 3,7 proc. Na drugim miejscu są Niemcy z wynikiem 4,9 proc., później Austria – 5,1 proc. Relatywnie dobrze jest też w Wielkiej Brytanii, gdzie  stopa bezrobocia to 5,9 proc. Lepiej niż w Polsce jest jeszcze, między innymi, w Holandii, Danii, i Szwecji, ale także w Rumunii, Estonii i na Węgrzech.

Więcej bezrobotnych niż w Polsce jest na przykład we Francji 10,5 proc., we Włoszech – 13,2 proc., oraz w Hiszpanii – aż 24 proc. Szczególnie problemy mają w tym względzie także Słowacja, Portugalia, Cypr, Chorwacja oraz Grecja, która zamyka europejską stawkę z wynikiem 25,9 proc.

Zasadniczo we wszystkich krajach więcej problemów ze znalezieniem pracy mają młodzi do 25 roku życia. Jest tak nawet w Norwegii, gdzie stopa bezrobocia wśród młodych wynosi 8 proc. W tym względzie najlepiej jest w Niemczech, gdzie bez pracy pozostaje 7,7 proc. takich osób. Relatywnie dobrze radzą sobie jeszcze, przykładowo, Holandia, Austria, Islandia i Malta.

Najgorsza sytuacja panuje w Hiszpanii. Tam pracy nie ma aż 53,8 proc. młodych osób. Niewiele ustępują im takie kraje jak Grecja – 49,3 proc., Włochy – 43,3 proc. czy Chorwacja – 41,5 proc. Nie jest dobrze także we Francji – 24,3 proc., ani w Wielkiej Brytanii – 15,6 proc. 

Jak widać więc, w Polsce nie jest najgorzej. Niestety, w wielu bogatszych zachodnich krajach osoby pozostające bez pracy mogą liczyć choćby na pomoc rodziny. Tymczasem przy polskich zarobkach często jest to niemożliwe - i prowadzi w ten sposób do ubóstwa.

bjad