Instytut IBRiS zapytał Polaków, jak oceniają programy socjalne Prawa i Sprawiedliwości: 500+ oznaczające pomoc dla rodzin z dziećmi oraz planowane Mieszkanie+, oznaczające program budowy tanich mieszkań na wynajem.

59 proc. ankietowanych wyraziło swoje zadowolenie z programu. Niezadowolonych było 37 proc. Najwięcej niezadowolonych z programu 500+ jest w grupie wiekowej 18-24, a więc w tej, która dzieci jeszcze zazwyczaj nie ma i która podług wszelkiego rozsądku nie powinna mieć jako niedojrzała praw wyborczych. W grupie wiekowej 25-34, a więc w tej, w której najwięcej Polaków wychowuje małe dzieci, poparcie dla programu sięga 68 proc. Bardzo niskie jest poparcie w grupie 35-44, gdzie większość wyborców ocenia program 500+ źle. Ludzie starsi i mądrzejsi program dość zdecydowanie popierają (nawet 70 proc. w najstarszych grupach).

Co ciekawe nawet elektorat przegniłej Platformy Obywatelskiej w swojej większości (51 proc.) dobrze ocenia program 500+. Jedynie bezdzietni liberałowie spod znaku Nowoczesnej są mu przeciwni (62 proc.).

Gdy chodzi o program Mieszkanie+, cieszy się on obecnie poparciem 61 proc., podczas gdy krytycznie ocenia go 25 proc. badanych. Trudno tu jednak o konstruktywną ocenę, bo o ile 500+ już działa, to Mieszkanie+ jest dopiero obietnicą.

kad/rzeczpospolita.pl