Przejdą oni szkolenia z funkcjonowania polskich instytutów spraw publicznych, mediów i współpracy z samorządami. Zdobędą wiedzę o transformacji polskiego rynku medialnego, nauczą się jak rozpoznawać manipulacje medialne, jak używać nowych mediów do swojej aktywności i jak współpracować z dziennikarzami i politykami.

– Odbędzie się także kilka debat, wymienimy się swoimi doświadczeniami, co być może zaowocuje wspólnymi projektami w przyszłości – tłumaczy Bartosz Bartczak, dyrektor w Instytucie Globalizacji. 

Warsztaty będą trwały cały tydzień. Uczestnicy otrzymają darmowe materiały szkoleniowe, a na końcu specjalne dyplomy. Nie zabraknie też imprez integracyjnych. W połowie tygodnia goście odwiedzą Kraków.

Kilku uczestników ma bliskich, którzy cierpią z powodu konfliktu z Rosją. Pozostają oni w regionach Ługańska i Doniecka, bądź przenieśli się w miejsca, gdzie jest bezpieczniej. Narzekają oni na wszechobecną na Wschodzie pro-rosyjską propagandę, która jest konsumowana głównie przez starszych. Młodzi, którzy mają dostęp do mediów społecznościowych, potrafią sprawniej poruszać się w świecie informacji. 

W spotkaniu biorą udział m.in. studenci wydziałów dziennikarstwa i nauk politycznych z Odessy i Kijowa, dziennikarze, przedstawiciele ukraińskich think-tanków np. Centre for International Law and Justice. Szkolenie zakończy się w sobotę.

TT