Wiceprezes IPN Paweł Ukielski wyjaśnia, że najważniejszym efektem spotkania jest powołanie zespołu ekspertów, którzy będą się zajmowali najbardziej bolesną i kontrowersyjną częścią relacji polsko-ukraińskich, co do oceny której najmocniej różnimy się z Ukraińcami - podaje "Polskie Radio".

Ukielski zaznacza, że takie forum nie rozwieje wątpliwości i różnic, ale w przyszłości wypracuje "pewną bazę", jeśli chodzi o faktografię, co da możliwość zbliżenia stanowisk historyków obu krajów. Uczestnicy forum na pewno będą chcieli rozmawiać między innymi o sprawie zbrodni wołyńskiej. W wyniku akcji ukraińskich nacjonalistów na Wołyniu rozpoczętej w lipcu 1943 roku zginęło sto tysięcy Polaków, a w działaniach odwetowych od 10 do 20 tysięcy Ukraińców.

Podczas spotkania przedstawiciele IPN przekazali krytyczne stanowisko wobec niedawno przyjętej ustawy, uznającej za „bojowników o wolność i niezależność Ukrainy” członków Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińskiej Powstańczej Armii. Wiceprezes Instytutu mówi, że Ukraińcy tłumaczyli, iż ustawa nie jest antypolska. Zapewniali też, że ustawa nie "zaknebluje" debaty historycznej, dotyczącej szczególnie zbrodni, popełnianych przez członków OUN-UPA.

Paweł Ukielski dodał, że Ukraińcy przekazali kolejną partię dokumentów z dawnych archiwów sowieckiej bezpieki, znajdujących się w archiwach kijowskich. W najbliższym czasie będą one opracowywane przez historyków IPN.

bjad/polskie radio