Przykra to wiadomość. Z badań Centrum Profilaktyki Społecznej wyłania się następujący wniosek: życie seksualne Polaków zaczyna się w coraz niższym wieku, a zdrada małżeńska powoli przestaje robić wrażenie i jest traktowana z przymrużeniem oka. Analizując badania prof. Mariusz Jędrzejko, autor tych analiz mówi: – Uderza to, że bardzo młodzi ludzie o bardzo niskim stażu małżeńskim podejmują decyzje, których wynikiem jest zdrada. To świadczy o tym, że ich decyzje o ślubie są emocjonalne, a ich małżeństwa są słabe psychologicznie. I coś w tym jest. Na pewno pierwszym krokiem jaki należy wykonać, by zatrzymać ową wzrastającą tendencję zdrady małżeńskiej jest bardziej ortodoksyjna nauka przedślubna, która odbywa się w kościołach katolickich. Bo tylko Kościół może przyczynić się do tego, by młodzi ludzie decydujący się na związek małżeński byli emocjonalnie i psychicznie przygotowani do tej drogi życia. Duszpasterstwo przedmałżeńskie to podstawa. Trzeba umocnić w młodych ludziach wiarę w miłość i wiarę w człowieka.

Badania szczegółowo pokazują, że co trzeci  badany pozostający w związku małżeńskim przyznał, że dopuścił się co najmniej jednej zdrady. W podobnych sondażach z 2011 r. – co piąty” – informuje „Rzeczpospolita”.

Kto i dlaczego zdradza najczęściej? Według badań to mężczyźni najczęściej zdradzają „często podróżujący po kraju, a okresem masowych zdrad są firmowe wyjazdy szkoleniowe” – wynika z badań. „Partnerkami mężczyzn są najczęściej przygodnie poznane kobiety, ale niekoniecznie prostytutki”. Natomiast kobiety zdradzają rzadziej (29 proc.) niż mężczyźni (39 proc.) choć ich romanse trwają znacznie dłużej niż mężczyzn. „Kobiety preferują mężczyzn z kręgu pracy zawodowej lub znajomych – z badania wynika, że w takich okolicznościach doszło do niemal 60 proc. wszystkich zdrad, a więcej niż co dziesiąta ankietowana, która zdradziła, przyznała, że spała z szefem”.

Co pcha tak i mężczyzn jak i kobiety do zerwania przysięgi małżeńskiej? Według analizy CPS mężczyźni w pozamałżeńskich kontaktach szukają głównie seksu (73 proc. Ankietowanych), kobiety zaś obok seksu i tzw. oderwania się od „szarości życia" (najwyższy wskaźnik wśród odpowiedzi w tym i poprzednim badaniu) jest „potrzeba wsparcia, bliskości i szacunku...". Poszukujący zdrady coraz częściej szukają partnerów za pomocą Internetu. „Blisko jedna trzecia respondentów przegląda regularnie portale randkowe. Wśród najmłodszych ankietowanych poznawanie w sieci to naturalny sposób szukania partnerów seksualnych”.

Badania potwierdzają tezę, że „rozłąka nie sprzyja wierności. Co szósta kobieta, której mąż był na długotrwałym kontrakcie w ostatnim roku zdradziła”. – Coraz więcej młodych małżeństw to związki na papierze. Żona jest na miejscu, mąż pracuje w innym mieście – mówi prof. Jędrzejko i dodaje: – Długie wyjazdy mają widoczny wpływ na dezorganizację rodziny. Można powiedzieć, że modele ekonomiczne przekładają się na funkcjonowanie modeli społecznych.

To bardzo przykry obraz pokazujący nie tylko niedojrzałość małżonków, ale również hedonistyczne i utylitarne traktowanie życia i otoczenia. Na pewno wpływ na takie podejście ma współczesna kultura, lub odpowiednio pseudo-kultura, która obdarła życie seksualne z transcendencji. Seks stał się darmowym towarem dla każdego, dlatego trzeba jak najszybciej rozpocząć akcję przywracania normalności i czystości w sercach Polaków, zwłaszcza tych młodych!

Sebastian Moryń

Źródło: Rzeczpospolita