"Połowa Polaków uważa, że system gospodarczy, który panował przed 1989 rokiem, miał tyle samo wad i zalet albo nawet był lepszy niż ten sprzed transformacji ustrojowej" - podaje dziennik "Rp".

Badania na ten temat zawarto w raporcie „Postawy ekonomiczne w czasach niepewności", który przeprowadzony zaostał  na zlecenie Akademii Leona Koźmińskiego przez CBOS. Czy wyniki zawarte w raporcie można utożsamiać z tęsknotą za PRL? 
"Polacy oczekują bezpieczeństwa socjalnego od strony państwa i spodziewają się, że będzie ono spełniać opiekuńczą rolę. Jednak to wcale nie znaczy, że myślą o powrocie do dawnego systemu sprzed transformacji" – podkreśla prof. Krzysztof Zagórski, autor badania. – Nie chcemy przecież pustych półek, gospodarki permanentnych braków, upokorzeń przy staraniu się o paszport, aresztowań za publiczne wyrażanie swoich poglądów czy strzelania do obywateli – dodaje. – Polacy widzą, że jest gorzej, niż oczekiwali, i spodziewają się pomocy ze strony rządu, ale to nie jest tęsknota za PRL.

Oto niektóre dane z badania:

- Polacy chcieliby, aby to rząd zapewniał obywatelom pracę (85 proc.)

- Państwo ma tworzyć nowe miejsca pracy(93 proc.).

- Państwo ma zapewnić darmową opiekę zdrowotną (85 proc.)

- oraz dostęp do przedszkola (aż 95 proc.)

– W dążeniach Polaków do ingerencji państwa w życie społeczne i gospodarcze więcej jest rozczarowania jego stanem obecnym, nieefektywnością działania i zaniedbaniami niż próby powrotu do państwa socjalistycznego – twierdzi dr Marek Dietel z Instytutu Sobieskiego. Jego zdaniem Polacy bardzo nisko oceniają jakość „państwowych usług" i w związku z tym domagają się, by wiele z nich było dostępnych za darmo. – Bardzo często mamy poczucie, że po prostu przepłacamy – podsumowuje.

Ciekawe badania, pokazujące, że Polacy pragną większej opieki od Państwa, a nie większej rynkowej swobody. Dziwić się nie można, gdy słyszy się z każdej strony, że jedynie bliscy znajomi kogoś decyzyjnego dostają kontrakty, bonusy itp. A zwykły człowiek, bez kontaktów skazany jest przeważnie na porażkę biznesową.

sm/Rzeczpospolita