Bardzo dobre wieści dla Prawa i Sprawiedliwości. Chodzi o sondaże. Mimo iż opozycja totalna i sprzyjające jej media triumfalnie ogłosiły miażdżącą przewagę Koalicji Europejskiej (w sondażu Instytutu Badań Spraw Publicznych PiS traci do KE ok. 11 pp.), to kolejne badania... Diametralnie różnią się od tych przeprowadzonych w IBSP. 

Najpierw Social Changes, dotyczący wyborów parlamentarnych. Jak wynika z badania Social Changes, Zjednoczona Prawica nadal będzie rządzić po wyborach, odnotowując wynik o 20 proc. wyższy od Koalicji Europejskiej. 

"Aż 43 proc. badanych odparło, że będzie to Zjednoczona Prawica. Jedynie 23 proc. ankietowanych wskazało na Koalicję Europejską"-napisał portal wPolityce.pl, który zlecił sondażowni to badanie. 33 proc. respondentów wskazałlo opcję "nie mam zdania", zaś 1 proc. liczy na wygraną innej formacji niż Zjednoczona Prawica lub Koalicja Europejska. 

Sondaż przeprowadzono metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) na panelu internetowym. Badanie zostało zrealizowane w dniach 10-15 maja 2019 roku.

Drugie badanie, przeprowadzone przez Kantar, dotyczy wyborów do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się już 26 maja. Tu również wygrałoby Prawo i Sprawiedliwość z poparciem na poziomie 43 proc. Drugie miejsce zajęłaby Koalicja Europejska, na którą chce głosować 28 proc. Polaków. Podium zamyka Wiosna Roberta Biedronia z wynikiem 8 proc. 

Pozostałe partie plasują się poniżej progu wyborczego: Konfederacja (4 proc.), Kukiz’15 (3 proc.), Lewica Razem (3 proc.) W przełożeniu na mandaty, PiS wprowadziłoby do PE 29 posłów, KE- 18, zaś Wiosna uzyskałaby 5 mandatów. Oznacza to wzrost poparcia dla partii Jarosława Kaczyńskiego- wynosi on aż 7 proc.! Zyskują również pozostałe ugrupowania, które weszłyby do PE: KE oraz Wiośnie poparcie wzrosło o 1 pp. 

11 proc. Polaków nie potrafi zdecydować, na kogo oddałoby głos (mniej o 9 punktów procentowych w porównaniu do analogicznego badania z kwietnia).

Badanie Omnibus zostało przeprowadzone w dniach 10–15 maja 2019 roku techniką wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI) na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 967 mieszkańców Polski w wieku 18 i więcej lat. Preferencje do wyborów europejskich: N=554 osób deklarujących „zdecydowanie” lub „raczej” zamiar uczestniczenia w wyborach.

Jak przedstawia się wynik wspomnianego na początku badania IBSP? Dokładnie odwrotnie niż Kantar... Według sondażu dla Radia ZET i "Newsweeka" Koalicja Europejska zyskała 2 proc. poparcia, dzięki czemu może liczyć na 43,63 proc. PiS odnotowało straty na poziomie 6 proc.. Na partię Jarosława Kaczyńskiego głosowałoby 32,94 proc. Na trzecim miejscu uplasowała się Wiosna Roberta Biedronia (9,06 proc.). Co ciekawe, w tym badaniu duży wzrost zanotowała Konfederacja, na którą chce głosować prawie 7 proc. badanych. Pod progiem znalazły się takie partie, jak Kukiz'15 (4,89 proc.) i Lewica Razem (2,17 proc.). Na inne partie wskazało 0,45 proc. ankietowanych. Sondaż przeprowadzony przez Instytut Badań Spraw Publicznych.

Pytanie, skąd tak skrajnie różne wyniki? 

yenn/PAP, Fronda.pl