Po co dzieciom HiT? Prof. Czarnek: Żeby poznały prawdziwą rolę komunistów w Polsce   - zdjęcie
18.01.22, 13:47Fot. screenshot - YouTube (Telewizja Republika)

Po co dzieciom HiT? Prof. Czarnek: Żeby poznały prawdziwą rolę komunistów w Polsce

39

Wciąż spore kontrowersje w Polsce budzi wprowadzenie do podstawy programowej nowego przedmiotu szkolnego „historia i teraźniejszość”. Na antenie Radia Wrocław szef MEiN wyjaśnił, że polscy uczniowie potrzebują tego przedmiotu, aby nie można było manipulować nimi w kwestii roli komunistów w Polsce.

Prof. Przemysław Czarnek wyjaśnił, że do tej pory młodzież kończyła edukację historyczną często na etapie II wojny światowej. Nowy przedmiot ma uzupełnić ich wiedzę o zagadnienia z zakresu drugiej połowy XX wieku i początku XXI wieku.

Nie brakuje w Polsce środowisk, którym pomysł ten bardzo się nie podoba. Uchwałę w tej sprawie przyjęła nawet Rada Wydziału Historii Uniwersytetu Warszawskiego.

- „Jak może Rada Wydziału Historii krytykować coś czego jeszcze do końca nie ma, co jest właśnie w tym momencie tworzone?”

- pytał minister.

Odniósł się też do zarzutu sformułowanego w uchwale dot. rzekomej „jednostronnej wizji wydarzeń i procesów historycznych”.

- „W którym zakresie jest to jednostronna wizja? Może w tym zakresie, o którym mówił pan redaktor Morozowski w TVN-ie, że gdyby nie komuniści to w Polsce po wojnie nie byłoby elektryfikacji i walki z analfabetyzmem?”

- pytał.

Gość Radia Wrocław zaznaczył, że nowy przedmiot ma pomóc „skończyć z manipulacją dzieci i młodzieży co do roli komunistów po II wojnie światowej”.

- „Komuniści zniszczyli ten kraj przez 40 lat i dla nich miejsca pozytywnego po prostu nie ma. Trzeba mówić o Polsce takiej jaka ona była. A jeśli ktoś się denerwuje, że będziemy mówić również o Stefanie Wyszyńskim, o Prymasie Tysiąclecia, również o przełomowym zdarzeniu jakie miało miejsce w 78. roku, 16 października, no to jego problem. To są fakty z którymi walczyć się nie da”

- podkreślił.

kak/Radio Wrocław, DoRzeczy.pl

Komentarze (39):

POkatoliku2022.01.19 21:33
Będą nauczać , że to Jarosław K dowodził pod Wiedniem z tylnego krzesła , a ten niegodziwiec Jan III sobie przypisał viktiryje . Wszak od dawna wiadomo że Jarosław jest Wielki strateg i geniusz.
Po co historia w szkole?2022.01.19 14:33
Część „naszych przedstawicieli” haniebnie pomaga obcym niszczyć kraj gospodarczo i politycznie. Już caryca Katarzyna II (Niemka) trzy wieki temu pisała do Nikity Panina o sposobie na Polskę, co stało się instrukcją, stosowaną przez wszystkich zaborców i okupantów (cytuję fragmenty): ”Nie można zaanektować ich państwa, bo trzeba byłoby się dzielić z Prusami, Austrią, Turcją… Nie można tego zrobić od ręki, gdyż są to znakomici żołnierze, a cały naród gdy otwarcie zagrożony, przypomina wściekłego wilka w nagonce. Zbyt dużo by to kosztowało, należy więc zdemoralizować ich do szpiku kości. Trzeba rozłożyć ten naród od wewnątrz, zabić jego moralność, wszczepić zarazę, wywołać dziedziczny trąd, wieczną anarchię i niezgodę. Trzeba nauczyć brata donoszenia na brata, a syna skakania do gardła ojcu. Trzeba ich skłócić tak, aby się podzielili i szarpali, zawsze gdzieś szukając arbitra. Trzeba ogłupić i zdeprawować, zniszczyć ducha, doprowadzić do tego, by przestali wierzyć w cokolwiek oprócz mamony i pajdy chleba. Przyjdzie czas gdy sami sprzedadzą swój kraj. My rozpoczniemy ten proces korupcją „milczących psów”, którzy będą nimi rządzić. Bogactwem i głodem, które biednych podjudzą przeciw możnym, tych drugich zaś napełnią takim strachem i podłością, że uczynią wszystko dla zachowania swego bogactwa… Zepsujemy ich kultem prywaty, złodziejstwa, rozpusty, wszelaką demoralizacją i wiodącym ku niej alkoholem. Stworzymy tam nową oligarchię, która będzie okradać własny naród nie tylko z godności i siły, lecz ze wszystkiego, głosząc przy tym, że wszystko co czyni, czyni dla dobra ojczyzny i obywateli. Każdą wartościową jednostkę wyeliminujemy operacyjnie, efekty będą wielkie. Polska zniknie w samych Polakach.” - Wkrótce powstała Targowica, a jej przywódcy zwrócili się do carycy Katarzyny II jako arbitra, o pomoc w przywróceniu „wolności”, co skończyło się utratą niepodległości.
Dam2022.01.19 14:42
Jarosław Kaczyński kiedyś nawet określił poprawnie, czym taka Targowica była "Czyż targowica nie była właśnie taka: narodowa, katolicka? Prorosyjskość ubrana jest tam w maskę patriotyczną (…). Problem w tym, w którym miejscu kończą się pospolici głupcy, a zaczyna zwyczajna agentura" Tylko szkoda, że na starość postanowił sam taką zostać.
flawiusz2022.01.19 15:10
Skąd u ciebie to podejrzenie o agenturalność? Masz jakieś dowody, przeczucia? Co takiego robi ten człowiek?
Dam2022.01.20 8:08
Oceniam po owocach pracy. I stwierdzam, że są to owoce albo agentury, albo pożytecznych idiotów.
No i brawo!2022.01.19 14:18
Minister Czarnek nadzieją dla wolnej i niepodległej Polski!
Dam2022.01.19 11:54
Proponuję temat na 1-szą lekcję: "skąd w latach 90. wzięły się ogromne majątki szeregowych parafii (nie biskupów), księża szpanujący drogimi autami i zalew szrotu na polskich drogach?" Ustawa z 17 maja 1989 (jeszcze w PRL!) dawała parafiom (czytaj: księżom) ogromne ulgi podatkowe i celne - między innymi zwolnienie z cła sprowadzanych samochodów i elektroniki. Do czego to doprowadziło? Możecie się domyśleć. W latach 90. niemalże co druga parafia zaczęła się więc zajmować sprowadzaniem samochodów z zagranicy bez ceł i podatków, a następnie sprzedawaniem ich z zyskiem. Wtedy nie było jeszcze tak łatwo kupić auto, a o cenach to nawet nie warto wspominać. "W parafii" było po prostu szybciej i taniej. Spytajcie waszych ojców, gdzie kupowali wtedy samochód - wielu z nich odpowie, że "u księdza". Stąd nagły wzrost zamożności szeregowych księży w parafiach i szpanowanie drogimi samochodami. Przy czym sprowadzano auta w każdym stanie - stąd zalew szrotu i "jeżdżących trumien", które spotykane są w ogromnych liczbach na polskich drogach aż do dziś. Nikt tego nie kontrolował - "bo kościół". Przywileje skończyły się wraz z wejściem do UE - ale jaki był wtedy krzyk https://www.ppr.pl/wiadomosci/aktualnosci/czy-po-wejsciu-do-ue-znikna-ulgi-celne-dla-ksiezy-82535
Le Cabaret2022.01.19 11:13
W szkole ministra Czarnka - Mejza będzie uczyć dzieci etyki, Horała matematyki, Macierewicz historii a Sasin zarządzania. Morawiecki omówi z uczniami "Pinokia", Zalewska będzie mieć zajęcia poświęcone modzie...
"Dzban Roku"2022.01.19 6:24
Bezstresowe wychowanie dzieci to główny powód obecnych problemów psychicznych dzieci - mówi Czarnek. On oszalał! To teraz trzeba krzyczeć i bić dzieci, żeby świat był normalny?
Do dzbana2022.01.19 15:15
Uważasz, że jak bezstresowe usuwamy to na jego miejsce stresowe z krzykami i biciem? Pomyśl, może można mądrzej wychowywać, z przyjaźnią, zrozumieniem problemów, z pomocą w zrozumieniu nauki?
Tylko prawda2022.01.19 4:55
Dobrze jest uczniom pokazać szeroką prawdę o komunistach. Wybrać 500 biografii sowieckich agentów i opisywać dokładnie ich decyzje, pochodzenie, profil osobowy, przynależność do jawnych i tajnych organizacji, relacje rodzinne ich samych, dzieci, aż do wnuków. Lista ta powinna zaczynać się od biskupów, przez księży, opatów zakonów, polityków i funkcjonariuszy, aż do współczesnych agentów jeszcze do niedawna rządzących. Koniec tej listy powinny stanowić nazwiska Lech Wałęsa, Kwaśniewski, Balcerowicz, Mazowiecki, i kilkadziesiąt nazwisk z ostanich ekip niszczenia Polski.
takatam2022.01.18 20:49
Tak sobie siedzę, i myślę, że komuniści odbudowali po wojnie mój kraj, wybudowali szpital w którym przyszłam na świat, wystawili szkoły i inne obiekty, z których korzystam a tzw. Dobra Zmiana to wszystko chce teraz pozamykać. To są fakty z którymi walczyć się nie da :D :D :D
eryk2022.01.19 14:25
To komuniści odbudowywali a Polacy we własnym domu siedzieli z założonymi rękami? Jakby nie było komunistów, to matka by cię w rowie urodziła - tępa pało? Komuniści tu się znaleźli, bo takie były ustalenia Wielkiej Trojki, jeśli ci to coś mówi. Przeczytaj o głosowaniu 3 x TAK, dowiesz się jak Polacy chcieli tych komunistów. Może twoje wnuki będą normalne, jak przeprowadzona zostanie reforma nauczania w wolnej Polsce, i takie durnoty jak ty przy komputerze, odejdą.
wiarus2022.01.18 20:16
czyli będzie o Piotrowiczu? niemożliwe
"Komuniści" ?2022.01.18 17:23
Cóż to za grupa narodowościowa? I czy przypadkiem nie są etnicznie spokrewnieni z "nazistami" ?
Kornhauser - Kramsztyk2022.01.18 17:18
Czarnek to synonim Czarnobylu
gumowa kaczka2022.01.18 18:39
ciemnota i tyle
YORK2022.01.18 17:10
TYLKO PRAWDA WAS I NAS WYZWOLI.
heniek2022.01.18 16:56
prowadzą
lcf2022.01.18 16:42
A może tak dołożyć więcej godzin przedmiotów ścisłych zamiast wkładać dzieciakom kolejnych patetycznych informacji historyczno-religijnych które do niczego w życiu im się nie przydadzą.
Historia i teraźniejszość2022.01.18 15:49
Emmanuel Goldstein: "Jednakże o wiele istotniejszą przyczyną manipulowania przeszłością jest ochrona nieomylności Partii. Należy zatem ustawicznie aktualizować przemówienia, statystykę i wszelkie zapisy, aby służyły za dowód, iż sprawdzają się wszystkie partyjne prognozy. Nie wolno się także przyznać do jakiejkolwiek zmiany dotyczącej politycznych sojuszy lub spraw doktrynalnych. Każda bowiem zmiana czy to poglądów, czy choćby polityki uchodzi za przejaw słabości. Jeśli na przykład obecnie wrogiem jest Eurazja, to była nim zawsze. Jeżeli z faktów wynika co innego, fakty należy zmienić. Tak więc ciągle tworzy się historię na nowo."
kefas2022.01.18 15:43
wystarczy przyjrzeć się pissowietom i ich akolitom.
Maciej2022.01.18 15:14
Towarzysz Stanisław M. był urzędnikiem. Towarzysz Stanisław M. skończył średnią szkołę. Towarzysz Stanisław M. był - SEKRETARZEM PODSTAWOWEJ ORGANIZACJI PARTYJNEJ - P.Z.P.R. !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Wieloletni członek partii - towarzysz Stanisław M. dostał - MIESZKANIE (P.Z.P.R) !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Towarzysz Stanisław M. pobiera emeryturze - CZTERY TYSIĄCE ZŁOTYCH NETTO I ŚMIEJE SIĘ Z TEGO !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! - Kto jest - BENEFICJENTEM ???????????????????????
Pociej2022.01.18 16:02
Towarzysz Stanisław P. w 1976 skończył studia. Towarzysz Stanisław P. w 1978 rozpoczął pracę w prokuraturze. Towarzysz Stanisław P. od 1978 należał do PZPR, był członkiem egzekutywy. Towarzysz Stanisław P. w stanie wojennym był prokuratorem. W 1984 towarzysz Stanisław P. "za zasługi w pracy zawodowej (jest pracownikiem pilnym i zdyscyplinowanym, ambitnym i wydajnym) i społecznej" otrzymał PRLowski Brązowy Krzyż Zasługi. Towarzysz Stanisław P. w wyborach parlamentarnych w 2005 został wybrany na senatora z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. W wyborach 2007 towarzysz Stanisław P. po raz drugi uzyskał mandat senatorski. Również z ramienia PiS towarzysz Stanisław P. wystartował do Sejmu w wyborach parlamentarnych w 2011 i uzyskał mandat poselski. W wyborach w 2015 towarzysz Stanisław P. z powodzeniem ubiegał się o poselską reelekcję ponownie jako bezpartyjny kandydat z listy PiS. W 2016 towarzysz Stanisław P. został członkiem PiS. 21 listopada 2019 towarzysz Stanisław P. został wybrany przez Sejm głosami posłów PiS na stanowisko sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Kto jest PRAWDZIWYM BENEFICJENTEM ??????
alzara_2022.01.18 15:03
Dziecko ,które nie pozna dobrze historii Polski , jako dorosły nie będzie mógł brać udziału w zarządzaniu gospodarką i bytem Polski, ponieważ nie będzie umiał. Starsze pokolenia znają historię z przekazu rodziców, obecna młodzież nie może na to liczyć. Nie znając historii Polski , taki człowiek odda Polskę w obce ręce bardzo szybko. I trzymając rękę w nocniku, będzie myślał o swoim błędzie, ale będzie już za późno. To właśnie w obecnych latach toczy się ciężki bój o istnienie Polski na mapie świata, ale zwycięstwo może nie trwać długo i przygotowanie młodych jest pilne.
Felek2022.01.18 18:37
Książki i źródła historyczne w Polsce są wystarczająco obszerne i rzetelne. Niepotrzeba tam alternatywnej historii według pisbolszewi jak to oni "bohatersko bronili" demokracji.
Olej2022.01.18 15:00
Czas najwyższy aby dzieci i młodzież wychowywać dla Polski. A tylko przez uczenie i pokazanie prawdy historii będzie najlepszym sposobem ku temu. Bez półprawd, zaciemniania i relatywizmu. Trzeba ukazać wszystko co wiąże się z niebezpieczeństwem powtórzenia historii gdy nie będziemy Polakami w prawdziwym tego słowa znaczeniu.
robaczek2022.01.18 14:56
HAHAHAHHAA ...................... cyrk .................... dawaj czarnek!!! mocniej .... dzieki tobie pis nie ma szans wśród mlodych ;] ................. mistrzunio
katolicka deratyzacja Polski2022.01.18 14:37
Komunistyczny Wydzial Historii na Uniwersytecie Imienia Feliksa Dzierzynskiego ??? Natychmiast rozwiazac,i wstrzymac wszelkie finansowanie. Niech sie sami utrzymuja z ulicznej zebraniny.
Dam2022.01.18 14:19
I będzie na HiT o Piotrowiczu, komuniście, obrońcy pedofila, który obecnie jest sędzią TK z powołania PIS? Czy się "swoich" komunistów przemilczy?
wredny tokarz2022.01.18 14:14
Odejdzie Czarnek i јebną wszystkie jego reformy.
katolicka deratyzacja Polski2022.01.18 14:34
Putinowski jeyk mowi o rosyjskim wlascicielu.
AAAtomek2022.01.18 15:02
Więc nie używaj putinowskiego języka? Ech, wy prawacy...
AAAtomek2022.01.18 14:11
Brawo Czarnek i PiS, wasze działania tylko przyspieszą laicyzację polskich dzieci i młodzieży! Tak trzymać, Boże dopomóż jeszcze 2 lata żeby porządził PiS, więcej ludzi odejdzie od kościoła!
robaczek2022.01.18 14:57
Dokładnie!!! ................ a najlepszez ze powiatowe dziadki sa za tępe zey to zrozumieć ;] ............uwielbiam ich ;] ......... taka żywa skamielina upadającyh idei
w 78. roku2022.01.18 14:09
Ale roku czego?
Hue2022.01.18 14:09
Ufff to dobrze, że dzieci się dowiedzą, że pis to głęboka komuna.
konrad2022.01.18 14:08
Znaczy się cały świat będzie utożsamiał Solidarność z Wałęsą a polskie dzieci edukowane przez KULawego ministra z Kaczyńskim .Ciekawe czy powiedzą im ilu purpuratom spalono teczki współpracy z SB na podstawie porozumień okrągłego stołu .
Anonim2022.01.18 14:06
Mam pytanie. Czy na HiT będzie też pokazana prawda, czyli ponowne pochwycenie władzy przez komunistów z PiS i kontynuacja tej czerwonej zarazy?