W Ministerstwie Obrony Narodowej pod przewodnictwem Tomasza Siemoniaka powstawały plany, by ograniczyć rolę Polski w Eurokorpusie, a w dalszej perspektywie, nawet się z niego wycofać. Jak wynika z dokumentów, za czasów rządów PO, do których dotarła „GPC”, ministerstwo chciało również by dowódczą w tej strukturze pełniły Niemcy.

Sprawa polskiego zaangażowania w Eurokorpusie pojawiła się wraz z doniesieniami agencji AFP, która najpierw sugerowała, że MON pod przewodnictwem Antoniego Macierewicza chce wycofać Polskę z struktury, a następnie, że Polska nie chce być państwem ramowym i zamierza pozostać krajem stowarzyszonym.

Gazeta przypomina, że doniesienia AFP posłużyły opozycji do ataków na rząd i sugerowania, że rzekome plany MON mają świadczyć o antyeuropejskiej polityce rządu PiS.

Okazuje się jednak, że taki plan rzeczywiście był rozważany, ale przez resort obrony kierowany przcez Tomasza Siemoniaka. Sprawą Eurokorpusu w MON-ie za czasów PO zajmował się wiceminister obrony narodowej Robert Kupieki. W maju 2015 roku wiceminister korespondował w sprawie ograniczenia roli Polski w EC ze Sztabem Generalnym Wojska Polskiego.

„Ewentualne podtrzymanie obecnego profilu zaangażowania Eurokorpusu (tj. skoncentrowania jego działalności na operacjach zarządzania kryzysowego kosztem wsparcia wzmacniania NATO; skupienie zaangażowania operacyjnego na kontynencie afrykańskim) powinno zostać wykorzystane przez Polskę jako argument w dyskusji za ograniczeniem wkładu SZ RP do tej struktury” – czytamy w opublikowanym w „GPC” dokumencie, skierowanym do gen. Anatola Wojtana, pierwszego zastępcy szefa sztabu generalnego Wojska Polskiego. W tym samym dokumencie wiceminister Kupiecki pisze, że Polska nie powinna blokować działań zmierzających do tego, by rolę dowódczą w Eurokorpusie pełniły Niemcy.

28 marca 2017 roku MON pod przewodnictwem Antoniego Macierewicza, postanowił ograniczyć rolę Polski w EC, a konkretnie, zrezygnował z ubiegania się o status państwa ramowego, pozostając krajem stowarzyszonym. W komunikacie resortu, który został opublikowany w wyniku medialnej burzy wywołanej artykułem „Polska wycofuje się z Eurokorpusu” opublikowanym przez RMF, MON informuje, że powodem decyzji jest: „konieczność redukcji polskiego zaangażowania w Eurokorpusie ze względu na zwiększenie obciążeń dla sił zbrojnych, wynikających z realizacji postanowień szczytów NATO w Newport i Warszawie, w tym wzmacniania flanki wschodniej NATO”.

emde/tvp.info