W Parlamencie Europejskim w Strasburgu odbyła się debata na temat klonowania zwierząt. Podczas debaty europosłowie PiS zdecydowanie opowiedzieli się przeciwko tej praktyce, wskazując na jej negatywne skutki zarówno dla ludzi jak i dla zwierząt.

Przedstawiony tekst sprawozdania przygotowany przez komisje rolnictwa i ochrony środowiska zakłada wprowadzenie rozporządzenia zastępującego zakaz tymczasowy zakazem stałym oraz znacznie poszerza zakres zakazu na wszystkie gatunki utrzymywane i rozmnażane do celów chowu, włączając potomstwo klonów zwierząt, żywność i paszę pochodzące od potomstwa klonów zwierząt oraz materiały biologiczne wykorzystywane do rozrodu pochodzące od klonów zwierząt i ich potomstwa. Te aspekty były podnoszone dziś w Strasburgu przez europosłów PiS.

W swoim wystąpieniu Janusz Wojciechowski podkreślał konieczność wprowadzenia bezwzględnego, stałego zakazu klonowania zwierząt. "Chodzi o jednoznaczny sygnał, że Unia Europejska jest praktyce klonowania przeciwna i to nie tylko ze względów etycznych, ale również ekonomicznych. Przyszłość rolnictwa europejskiego powinna opierać się na naturalnych metodach produkcji. Klonowanie jest elementem wizji rolnictwa przekształconego w fabryki żywności, mięsa" - mówił europoseł PiS.

Bolesław Piecha zwracał uwagę na bezpieczeństwo żywności, podkreślając, że badania i dowody naukowe dotyczące bezpieczeństwa żywności pochodzącej z mięsa klonowanych zwierząt są bardzo miałkie albo niewielkie. "Z tego powodu nie należy dopuszczać klonowania, żeby jakoś prowokować badania naukowe. Nie wiemy wiele - pewnie więcej nie będziemy wiedzieli i pytanie po co mamy wiedzieć więcej?" - pytał Piecha.

Beata Gosiewska wskazywała na brak stosownych informacji dla konsumentów w zakresie pochodzenia żywności klonowanej. "Do tej pory żadne z państw trzecich nie stworzyło realnych systemów etykietowania oraz systemów identyfikacji i rejestracji przywozu potomstwa klonów czy uzyskanej z nich żywności. Mięso i mleko pochodzące od potomstwa i samych klonów już zaczęły pojawiać się w łańcuchu dostaw żywności, dlatego niezbędne jest przyjęcie odpowiedniej regulacji w tej sprawie" - mówiła europosłanka PiS. "Obywatele UE nie chcą na swoich stołach żywności ze zwierząt klonowanych i mają prawo wiedzieć, skąd pochodzą kupowane przez nich produkty" - dodała Gosiewska.

Jadwiga Wiśniewska podkreślała negatywny aspekt klonowania dla samych zwierząt. "Bez wątpienia klonowanie zakłóca naturalną różnorodność biologiczną, ale też naraża na cierpienie matki zastępcze. Proces ten charakteryzuje się wysoką śmiertelnością zarodków jak i klonowanych zwierząt, z których duża część umiera we wczesnym etapie życia" - tłumaczyła europosłanka. Jadwiga Wiśniewska wezwała do promowania zdrowej żywności. "Bezpieczeństwo zdrowotne obywateli zależy od bezpieczeństwa żywności a zdrowa żywność to ta wytwarzana zgodnie z naturą" - zaznaczyła europosłanka PiS.

mm.media