reklama
reklama

Pilecki na Wawelu?

Pilecki na Wawelu?
reklama Fundacja Paradis Judaeorum, która od 2008 r. prowadzi akcję społeczną „Przypomnijmy o Rotmistrzu”, zaproponowała, aby pogrzeb Witolda Pileckiego odbył się właśnie w tym miejscu. Inicjatywa ma związek z pracami ekshumacyjnymi, jakie są prowadzone na tzw. Łączce. To właśnie w tym miejscu funkcjonariusze Urzędu Bezpieczeństwa potajemnie chowali zamordowanych członków podziemia antykomunistycznego.

Michał Tyrpa, prezes Fundacji, zaproponował w liście otwartym do Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, kard. Stanisława Dziwisza oraz Prezesa IPN dr. Łukasza Kamińskiego nadanie uroczystościom pogrzebowym rotmistrza Pileckiego odpowiedniej rangi, a także złożenie jego szczątków na Wawelu. "Witold Pilecki – patriota, chrześcijański rycerz XX w., bohater wojny o niepodległość roku 1920 i najdzielniejszy żołnierz II wojny światowej to jedna z największych postaci w historii Polski. To także Uniwersalny symbol heroicznego wymiaru człowieczeństwa" – pisze Tyrpa.


Od XIX w. w katedrze wawelskiej rozpoczęto składać prochy wybitnych postaci z historii państwa i narodu, uznanych za „równych królom”. Do 1939 r. pochowano tam ks. Józefa Poniatowskiego, Tadeusza Kościuszkę, Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego oraz Józefa Piłsudskiego. Po 1989 r. w kryptach wawelskich złożono jeszcze trumnę gen. Władysława Sikorskiego w 2008 r., urnę z prochami Cypriana Kamila Norwida w 2001 r., a w 2010 r. pochowano na Wawelu Lecha i Marię Kaczyńskich.

Pochówek na Wawelu, to kolejny pomysł inicjatorów akcji „Przypomnijmy o Rotmistrzu”. Wcześniej proponowali m.in.: ustanowienie dnia śmierci Pileckiego (25 maja) Europejskim Dniem Bohaterów Zmagań z Totalitaryzmem, rozpowszechnienie na świecie raportu rotmistrza o funkcjonowaniu obozu Auschwitz, realizację filmu fabularnego opartego na życiorysie bohatera, wprowadzenie informacji o Pileckim w amerykańskich muzeach Holocaustu, a nawet beatyfikację Pileckiego.


AM/Histmag.org

 

 

16.08.2012, 14:20

Komentarze ():

Marek90 Sie 16, 2012, 7:35 po południu

A to już zidentyfikowano jego ciało ?

mariuszek Sie 16, 2012, 8:37 po południu

Popieram
 

Ems Sie 16, 2012, 8:50 po południu

Bardzo dobry pomysł. Popieram.

Boemund Sie 16, 2012, 9:28 po południu

O tym samym pomyślałem, kiedy dowiedziałem się, że trwają prace ekshumacyjne na \"łączce\". Pogrzeb stałby się wielką manifestacją narodu, a bohater godnie pogrzebany.

Veres Sie 16, 2012, 9:38 po południu

Rtm.Pilecki w pełni na to zasłużył.

pokaż więcej komentarzy

Najnowsze artykuły:

 
 
facebook