W ostatnich tygodniach w polskich mediach toczy się dyskusja nad dostępnością środków wczesnoporonnych – tzw. pigułki „dzień po”. Jak to zwykle bywa w kwestiach o szczególnym znaczeniu, sprawa jest złożona; wielu odrzuca już samo określenie „wczesnoporonna”, uznając pigułkę za środek „jedynie” antykoncepcyjny. Wciąż pobrzmiewa pytanie, czy istnieje prawny wymóg sprzedawania farmaceutyku bez recepty, gdyż nowe regulacje prawne tłumaczono dyrektywami Unii Europejskiej – a jednocześnie rzecznik Komisji Europejskiej ds. Zdrowia potwierdził, iż takiego obowiązku nie ma... Dostępność pigułki „dzień po” może zatoczyć bardzo szerokie kręgi – szczególne kontrowersje wzbudza prawdopodobna perspektywa jej udostępnienia osobom niepełnoletnim. Cała ta dyskusja prędzej czy później wraca do pytań najbardziej podstawowych: czy antykoncepcja jest moralnie dopuszczalna? Czy jest w ogóle potrzebna? I jak rozumieć to, że ludzkość zaczęła panicznie bać się tego, co powinna cenić jako jeden z najpiękniejszych darów – daru potomstwa?

Do tego jak najbardziej aktualnego tematu odnosi się w powyższym wideo o. Leon Knabit, dotykając różnych aspektów problemu i wyjaśniając zarówno jego źródła i tło, jak i konsekwencje nieprzemyślanych decyzji. Jak zauważa ojciec Leon, „imperia i potęgi rozpadały się wtedy, kiedy następował rozkład życia moralnego”. Według ojca Leona, moment, w jakim znajdujemy się obecnie, gdy podważono prawa moralne przez wielu uważane za część ludzkiej natury lub za dowód jej właściwego ukształtowania, jest bardzo alarmujący. 

Tyniecki benedyktyn między innymi odnosi się do badań naukowych, dowodzących, iż „istnieje zasadnicza korelacja między ilością rozwodów a poziomem życia gospodarczego”. To w mocnej kondycji rodziny upatruje remedium na współczesne choroby społeczeństw rozwiniętych. Jest to tylko jeden z wymiarów obecnej sytuacji – ojciec Knabit jak zwykle uwypukla rozmaite odcienie problemu i stara się przedstawić swoje stanowisko, oparte na refleksji nad opiniami różnych środowisk. 

mod/www.ps-po.pl