Legat papieski kardynał Pietro Parolin przewodniczy w archikatedrze poznańskiej uroczystej mszy świętej dziękczynnej w 1050. rocznicę Chrztu Polski. W liturgii uczestniczą przedstawiciele najwyższych władz państwowych, m.in. prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką, marszałkowie Sejmu i Senatu, premier Beata Szydło oraz Episkopat.

Gości przywitał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski i metropolita poznański arcybiskup Stanisław Gądecki. Hierarcha przywołał słowa papieża Jana Pawła II, który mówił niegdyś, że archikatedra poznańska odegrała nie tylko podstawową rolę w historii chrześcijaństwa, ale i państwa oraz kultury polskiej: "Katedra pod wezwaniem świętych Apostołów Piotra i Pawła świadczy o tym, że od początku Kościół na tej ziemi piastowskiej i w całej Polsce związał się z Rzymem. Z Rzymem, nie tylko jako stolicą Piotra, ale także jako ośrodkiem kultury" - przywołał słowa papieża-Polaka arcybiskup Stanisław Gądecki.

W imieniu papieża Franciszka uczestniczących we mszy pozdrowił kardynał Pietro Parolin. "To dla mnie wielka radość być z Wami dziś na mszy świętej tu - w tej starej i pięknej katedrze pod wezwaniem świętych Apostołów Piotra i Pawła. Przywożę Wam gorące pozdrowienie i błogosławieństwo papieża Franciszka, który zapewnia Was o swojej duchowej bliskości i modlitwie" - zaznaczył legat papieski.

Wcześniej - ulicami Poznania przeszła procesja z Obrazem Nawiedzenia Matki Boskiej Częstochowskiej. Uroczystość była nawiązaniem do wydarzeń sprzed pół wieku, kiedy obchodzono millenium Chrztu Polski. Wówczas o północy z 16 na 17 kwietnia 1966 roku mszę świętą w poznańskiej farze przed peregrynującym Obrazem Nawiedzenia Matki Boskiej Częstochowskiej odprawił ówczesny arcybiskup Karol Wojtyła.

IAR