Ojciec Święty Franciszek spotkał się podczas wczorajszej wizyty w Casercie z katolickimi kapłanami. Opublikowano zapis rozmowy, jaka została wówczas przeprowadzona. Papież został zapytany o następujące kwestie: biskupi skłóceni w sprawie granic diecezji, herezja gnozy, pobożność ludowa, kreatywność w duszpasterstwie oraz duchowość księży diecezjalnych.

Jeżeli chodzi o pierwszy z tych problemów, to Franciszek wezwał do zgody, bo biskupi muszą być wzorem jedności Kościoła. Mogą się spierać, jednak owocem dyskusji zawsze musi stać się porozumienie.

Papież odpowiedział także na pytanie dotyczące herezji gnozy. Przyznał, że jest ona obecna w dzisiejszym Kościele w postaci duchowości intymistycznej. Zaznaczył zarazem, że sama pobożność duchowa jest bardzo pozytywną rzeczą. Trzeba ją jednak zewangelizować, by stała się wielkim skarbem Kościoła i narzędziem głoszenia Słowa Bożego.

Franciszek mówił także o pobożności ludowej. Podkreślił, że Lud Boży jest nieomylny w wyznawanej wierze, jak mówi Lumen gentium.

„Pobożność, którą ludzie otrzymują poprzez chrzest ma ogromną moc, do tego stopnia, że Lud Boży, mając tę pobożność, jako całość nie może się mylić, jest nieomylny in credendo – w wyznawanej wierze. Tak mówi Lumen gentium. Prawdziwa pobożność ludowa rodzi się z tego sensus fidei, o którym mówi ten dokument, i prowadzi do kultu świętych i Matki Bożej, także w formach folklorystycznych, w dobrym tego słowa znaczeniu. W sanktuariach na przykład spotykamy się z cudami. Co roku 27 lipca odwiedzałem sanktuarium św. Pantaleona w Buenos Aires i rano słuchałem tam spowiedzi. A do domu wracałem odnowiony tym doświadczeniem, wracałem zawstydzony świętością prostych ludzi, grzesznych, lecz świętych. Konfesjonały w sanktuariach są miejscem odnowy dla nas kapłanów i biskupów, są kursem formacji duchowej, właśnie dzięki temu kontaktowi z pobożnością ludową” – powiedział Franciszek.

Następca św. Piotra skomentował także kwestię kreatywnego duszpasterstwa, które jest otwarte tak na Boga, jak i na ludzi, opierając się na dialogu. Franciszek zastrzegł, że prawdziwa kreatywność wyrasta z modlitwy, która otwiera na Ducha Świętego.

Franciszek odpowiedział na ostatku na pytanie o pobożność księży diecezjalnych. Powiedział, że podstawą tej pobożności jest relacja księdza z biskupem i innymi kapłanami. Podkreślił, że konieczna jest w tym kontekście szczerość w relacjach z biskupem; trzeba też wystrzegać się plotkarstwa. Papież zaznaczył, że świadectwem właściwie przeżywanej duchowości kapłańskiej jest radość.

bjad/radio watykańskie