"Reuters" opublikował antynoble z dziedziny odkryć naukowych za 2014 rok. Spośród dziesięciu nagród cztery powędrowały do naukowców w szczególny sposób zajmujących się jedzeniem. I np. antynobel powędorwał do "naukowców z Japonii, którzy zasłużyli się w dziedzinie fizyki badaniem ryzyka wynikającego z nadepnięcia na skórkę od banana". 

Kolejnym tematem, który zaprzątał głowy "naukowców" była ... kupa. "Możliwość wykorzystania dziecięcej kupy do produkcji sfermentowanych kiełbasek; metoda powstrzymania krwawienia z nosa za pomocą plastrów wieprzowiny - i analiza reakcji mózgów ludzi, widzących na grzance kształt twarzy Jezusa" - to kolejne tematy podejmowane przez tegorocznych laureatów Ig Nobli.

Jednak faworytem IgNobla została praca naukowców z Norwegii i Niemiec testujących reakcję renifera na ludzi przebranych za niedźwiedzie polarne. "W życiu nie spotkałem nikogo, kto przebierałby się za niedźwiedzia, żeby nastraszyć renifera" - tłumaczy wydawca "Annals of Improbable Research" Marc Abrahams.

Do grona laureatów trafili też naukowcy z Czech, Niemiec i Zambii, którzy ustalili, że psy podczas defekacji wolą się ustawiać wzdłuż linii pola geomagnetycznego Ziemi, biegnących w kierunku północ-południe. Doceniono też włoski rządowy Narodowy Instytut Statystyki za pomysł wzmocnienia gospodarki Włoch poprzez włączenie do budżetu podatków z nierządu, handlu narkotykami, przemytu itp.

Nagrody wręczono podczas ceremonii zorganizowanej w czwartek (według naszego czasu przypadła ona na noc z czwartku na piątek) na Uniwersytecie Harvarda w Cambridge w Massachusetts. Spotkanie uświetniła trzyaktowa mini-opera poświęcona ludziom, którzy przestali normalnie jeść - i zaczęli się odżywiać wyłącznie pigułkami. Inspiracją dla autorów dzieła był twórca diety tabletkowej, jeden z dyrektorów w Google, Ray Kurzweil. 

Świat oszalał? Nie, to niektórzy jego mieszkańcy zatracili zdrowy rozsądek!

mark/Reuters/Wp.pl