Profesor Karol Modzelewski, historyk, dysydent, jeden z liderów opozycji demokratycznej i więzień polityczny w czasach PRL, spoczął na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach. 

Współtwórca Unii Pracy zmarł 28 kwietnia w Warszawie. Prof. Modzelewski przeżył 81 lat. Był mediewistą, kawalerem Orderu Orła Białego, w czasach PRL jednym z liderów opozycji demokratycznej i więźniem politycznym, w latach 1989-91- senatorem I kadencji. Startował wówczas w województwie wrocławskim z ramienia Komitetu Obywatelskiego. Na początku lat 90. współtworzył Solidarność Pracy, następnie Unię Pracy. W 2005 r. wszedł w skład komitetu wyborczego Włodzimierza Cimoszewicza w wyborach prezydenckich.

Modzelewski, po upadku PRL, pracował jako profesor Uniwersytetu Wrocławskiego, a następnie na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 2007-2010 pełnił funkcję wiceprezesa Polskiej Akademii Nauk. Jego działalność naukowa skupiona była wokół problemów średniowiecza.

Profesor Karol Modzelewski był autorem m.in. monografii "Barbarzyńska Europa" dotyczącej powstawania tożsamości europejskiej pod wpływem tradycji przedchrześcijańskich, za którą otrzymał Nagrodę Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

Jego ostatnią książką była autobiografia "Zajeździmy Kobyłę historii. Wyznania poobijanego jeźdźca", za którą otrzymał Nagrodę Literacką "Nike". Modzelewski poruszył w tej publikacji wątki działalności ideowej i politycznej oraz krytykował sposób przeprowadzenia transformacji ustrojowej w Polsce.

Historyk został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Orderem Orła Białego i Legią Honorową V klasy.

yenn/PAP, Fronda.pl