Dieta dr Budwig zaleca codzienne jedzenie twarogu z olejem lnianym w postaci pasty. Olej lniany jest najbogatszym roślinnym źródłem niezbędnego nienasyconego kwasu tłuszczowego alfa-linolenowego. Warto wiedzieć, że 1 łyżka oleju lnianego  zawiera ok. 7 gram kwasu alfa-linolenowego (kwasu ALA) oraz 130 kalorii. Olej lniany jest znacznie zdrowszy do innych tłuszczy.

Dr Budwig stworzyła tak naprawdę nie dietę, ale cały system terapii i styl życia (opracowanie codziennej diety, kąpiele słoneczne, eliminacja produktów przetworzonych na rzecz ekologicznych) i w przypadku osób ciężko chorych ma sens zastosowanie się do wszystkich wytycznych, a nie jedynie wybranych zagadnień. Główna myśl niemieckiej biochemiczki sprowadza się do tego, iż we współczesnej diecie jest zdecydowanie za mało kwasów omega-3, w przeciwieństwie do Omega 6, których jest za dużo (dysproporcja powoduje m.in. zachwianie równowagi immunologicznej i  skłonność organizmu do stanów zapalnych). Te kwasy są jednym z podstawowych składników naszego ciała - z nich są zbudowane błony komórkowe. Niestety, współczesna dieta doprowadza do tego, że błona komórkowa osoby odżywiającej się normalnie jest zbudowana głównie z kwasów omega 6, które są szkodliwe.

Pasta z oleju lnianego i twarogu

Terapia dr Budwig opiera się na nasycaniu organizmu kwasami Omega-3, dzięki którym komórki odzyskują swoje naturalne właściwości. Głównym filarem diety jest jedzenie pasty z oleju lnianego zmiksowanego (5 minut!) z twarożkiem - muszą być jedzone razem, gdyż wzajemnie uzupełniają się uruchamiając korzystne procesy biochemiczne. Białka twarożku są bogate w siarkę - ważny składnik tkanek oraz m.in. witaminy B1, kwasu pantotenowego i biotyny - jest więc konieczna do prawidłowego spalania białek węglowodanów i tłuszczów. Zmiksowanie oleju lnianego, który w 95% stanowią kwasy tłuszczowe nienasycone, powoduje, że tłuszcz staje się rozpuszczalny w wodzie.

Na podstawie tej długoletniej praktyki klinicznej dieta dr Budwig znalazła zastosowanie w leczeniu następujących schorzeń: nowotwory łagodne i złośliwe, arterioskleroza, atak i zawał serca, arytmia, otłuszczenie wątroby, astma oskrzelowa, problemy trawienne, wrzody żołądka, schorzenia prostaty, artretyzm, wszelkie problemy dermatologiczne, schorzenia wieku starczego, problemy z nauką i pamięcią (aktywizacja pracy mózgu), stwardnienie rozsiane, reakcje autoimmunologiczne, schorzenia woreczka żółciowego, cukrzyca, wady wzroku i słuchu.

Dr Johanna Budwig (1909-2003) - niemiecka biochemik - siedem razy nominowana  za osiągnięcia naukowe do Nagrody Nobla. Autorytet w dziedzinie biochemii tłuszczów oraz leczenia chorób cywilizacyjnych odpowiednią dietą, którą ogłosiła w 1951 roku. Od jej nazwiska dieta ta znana jest na całym świecie jako dieta dr Budwig. (www.poradnikzdrowie.pl)

Maja Kupiszewska