23. Pielgrzymka Kombatantów Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego trwa jak co roku w dniach 23-24 czerwca na Jasnej Górze. Każdego roku przed Cudownym Obrazem Matki Bożej gromadzą się osoby, które pamiętają o bohaterach walki o wolność i niepodległość Polski w latach 1939-1956, pomordowanych w sowieckich i ubowskich kazamatach. Pielgrzymi dziękują również Matce Bożej za przetrwanie czasów represji politycznych. 

Coroczne pielgrzymowanie podtrzymuje pamięć wśród młodzieży o strasznych czasach stalinizmu, o prześladowaniach, cierpieniu i śmierci wielu tysięcy Polaków. Podczas uroczystości wystawiono liczne poczty sztandarowe. Na pielgrzymce obecny był Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. 

„To pielgrzymka osób niezwykle doświadczonych przez los, ponieważ za służbę Ojczyźnie, za swój patriotyzm płacili często najwyższą cenę, łącznie z ceną życia - wyjaśnia minister Kasprzyk - Ci, którzy przybywają tutaj, ucierpieli w więzieniach stalinowskich, w więzieniach komunistycznych, aż do ‘56 roku. Cierpieli, ale kochali Polskę i to, że chcą jeszcze działać, funkcjonować, dzielić się swoim świadectwem i modlić się tutaj na Jasnej Górze w intencji Polski, pokazuje, że są ludźmi, dla których wartością najwyższą jest Rzeczpospolita i miłość Ojczyzny. Oni za miłość do Polski płacili najwyższą cenę. To, co było niezwykle przykre, i to, co oni też wspominają, to to, że to był czas, kiedy brat stanął przeciwko bratu. Oni siedzieli w więzieniach nie sowieckich, ale komunistycznych, które często były zarządzane przez osoby narodowości polskiej, przez Polaków, przez współbraci”. 

„Szczególnie bolesne było to, że przez 50 lat, mimo iż wyszli z więzień w okresie tzw. odwilży październikowej ‘56 roku, byli zapomniani, mieli problemy z zatrudnieniem, mieli problemy bytowe. Państwo polskie stara się u schyłku ich żywota pomagać im jak może, stąd też moja obecność tu, jako dowód na to, że rząd polski opiekuje się tymi, którzy cierpieli i najpiękniej służyli Ojczyźnie w tym bardzo trudnym okresie - zapewnia minister Jan Kasprzyk - Są naprawdę warci tego, aby pokazać im, że my młodsze pokolenie chcemy z nich czerpać silę, ale też im służyć do końca ich dni”. 

O godz. 9.30 została odprawiona Msza św. przed Cudownym Obrazem, której przewodniczył ks. kmdr Janusz Bąk, kapelan kombatantów. 

„Bogurodzico, Hetmanko Wojów, Rycerzy, Husarii, Hetmanko Żołnierza Polskiego, Polska Pieto Oświęcimia, Katynia, Starobielska, Ostaszkowa, Bykowni, Matko Boska Armii Krajowej, Matko Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego, organizacji niepodległościowych, żołnierzy WIR-u, Wyklętych, więzionych i skazanych za działalność na rzecz niepodległej Polski. I tyle wyroków w latach 1945-1954, kara śmierci, w przybliżeniu 7 tys. osób – wspominał w homilii ks. Bąk – Matko ty wiesz, czy to był strzał ostatni, czy to serce pękło. Mariologia narodowa ma swoje źródło w misterium Chrystusa, w Jego narodzeniu, a przede wszystkim i nade wszystko w Jego wydarzeniach Paschalnych. Naród i jego dzieje wiążą się najpierw z Chrystusem. Naród polski doświadczył, że jego dzieje są wpisane przedziwnie w krzyż Chrystusa, zatem ciągłe niepokoje, wojny, niewole, powstania, zsyłki, wysiedlania, Polacy rozumieją, że między krzyżem a zmartwychwstaniem zachodzi tajemniczy związek. Temat pasyjny nie występuje bez nagrody Zmartwychwstania”. 



Związek WPOS zrzesza osoby więzione i represjonowane za działalność w latach 1939-1956. Celem związku jest kultywowanie patriotycznych tradycji walk narodu polskiego o niepodległość i sprawiedliwość społeczną, udzielanie pomocy socjalnej więźniom politycznym i ich rodzinom oraz otaczanie opieką wdów i sierot po więźniach politycznych. Związek WPOS zajmuje się również poszukiwaniem oraz ujawnianiem miejsc kaźni, miejsc skrytych pochówków działaczy niepodległościowych zamordowanych w latach 1939-1989. 

o. Stanisław Tomoń -jasnagora.com