W czerwcu będziemy świętować 40. rocznicę pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski, jak również 30. rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów do Sejmu i całkowicie wolnych wyborów do Senatu. Z tej okazji warszawscy radni PiS przygotowali stanowisko Rady Miasta w sprawie tych rocznic. 

Za projektem głosowało 18 radnych, przeciw było 39. Od głosu wstrzymała się Monika Jaruzelska. Jak wskazała stołeczna radna PiS, Alicja Żebrowska, samorządowcy PO-KO, odrzucili to stanowisko w głosowaniu bez sensownego powodu. 

"Treść stanowiska radnych Rady Warszawy @warszawskipis odrzuconej przez radnych #KoalicjaObywatelska ws. upamiętnieni 40. rocznicy pielgrzymki JPII do Polski oraz 30. rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 r. Nie wiadomo dlaczego? Po prostu odrzucili w głosowaniu i już!"-napisała radna na Twitterze. Jej partyjny kolega, Robert Mazurek wskazał, że projekt stanowiska autorstwa samorządowców PiS był "bardzo koncyliacyjny". 

"Uznaliśmy, że takim fundamentalnym wydarzeniem jest 40. rocznica pierwszej pielgrzymki św. Jana Pawła II do ojczyzny. Wymieniamy również wybory z 4 czerwca 1989 roku i w tym kontekście także tzw. nocną zmianę z 1992 roku jako pewien hamulec zmian. Jednocześnie zachęcamy, by Rada Warszawy podejmowała działania zmierzające do promowania historii wśród młodych ludzi"- podkreśla Mazurek w rozmowie z portalem wPolityce.pl.

Jak się okazuje, szef klubu PO-KO, Jarosław Szostakowski miał ocenić stanowisko jako upolitycznione. Szostakowski wskazał, że rani z jego klubu nie zgadzają się z niektórymi ze sformułowań zawartych w projekcie.

Mimo iż radni PiS zaproponowali PO-KO zgłoszenie poprawek, samorządowcy nie podjęli takiej inicjatywy. 

yenn/Twitter, Fronda.pl