Coś niesamowitego! Protestanccy uczeni odkryli papirus z fragmentem Ewangelii świętego Marka. Datują go na lata 80. I wieku po Chrystusie. A to oznacza, że dzieli go być może zaledwie kilkanaście lat od powstania oryginału Ewangelii. Jak przypomina „Radio Watykańskie”, oryginał został spisany najprawdopodobniej w latach 60. w Rzymie.

Jak dotąd za najstarszy tekst Nowego Testamentu uznawano papirus P52 z II wieku, gdzie znajduje się kilka wierszy z Ewangelii świętego Jana. To może się zmienić: protestanccy uczeni pod kierunkiem prof. Craiga Evansa odnaleźli w masce mumii (sic!) kawałek papirusu z fragmentem Ewangelii świętego Marka. Odnaleziono go wprawdzie trzy lata temu, ale badanie właśnie teraz doprowadziły do ustaleń dotyczących jego datowania. Miałby powstać krótko po 80 roku. Papirus przebadano izotopowo, przeprowadzono analizę stylu pisma i porównano go z innymi papirusami wykorzystywanymi do sporządzania masek mumii.

Obok ustępu z Ewangelii Marka na maskach mumii odnaleziono też fragmenty różnych utworów literackich, dokumentów i listów. Odkryte teksty mają zostać opublikowane jeszcze w tym roku. Jak dotąd nie wiadomo jeszcze, o jaki ustęp z Ewangelii Marka chodzi. 

pac/radio watykańskie