Już na przełomie 2016 i 2017 roku zaczną działać trzy pierwsze brygady Obrony Terytorialnej, złożone przede wszystkim z członków organizacji proobronnych oraz uczniów klas mundurowych. Ale nie tylko. Kto jeszcze może zostać żołnierzem OT?

"Każda osoba, która ma polskie obywatelstwo, odpowiednie warunki zdrowotne i chęć działania na rzecz swojej Ojczyzny, może ubiegać się o wcielenie do tej specjalnej formacji wojskowej".-wyjaśnia Grzegorz Kwaśnik, pełnomocnik MON ds. utworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Rząd zapewnia pełne przeszkolenie oraz uposażenie ochotnikom, którzy przejdą wstępne rekrutacje. Członkowie OT będą również otrzymywali wynagrodzenie za swoją służbę, w zależności od uczestnictwa w ćwiczeniach i posiadanego stopnia.

Żeby natomiast zostać oficerem OT trzeba mieć ukończone studia magisterskie z zakresu obronności oraz co najmniej dwuletni staż pracy. Następnie na przyszłych dowódców czekają egzaminy: wychowanie fizyczne, język angielski oraz test historyczno-obywatelski. 150 najlepszych kandydatów przez rok będzie się kształcić w Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Lądowych we Wrocławiu, a następnie nowi podporucznicy zostaną wysłani na wschodnią flankę kraju.

"Obrona terytorialna tworzona jest, aby poprawić bezpieczeństwo państwa, podnieść morale społeczeństwa, ale jest jeszcze jeden bardzo ważny aspekt – do jej zadań będzie należało również krzewienie postaw patriotycznych. Każda brygada, każdy batalion za swoich patronów będą przyjmowali postaci Żołnierzy Wyklętych, którzy w sposób szczególny zapisali się na kartach historii na danym terenie. Dzięki temu te tradycje, wartości będą przekazywane i pielęgnowane"- informuje dodatkowo Grzegorz Kwaśnik.

Z całego kraju wpłynęło już ponad 800 aplikacji, większość z Polski wschodniej: województwa lubelskiego, podkarpackiego oraz podlaskiego. W tych właśnie województwach powstaną już na przełomie 2016 i 2017 r. trzy pierwsze brygady Obrony Terytorialnej. W całym kraju ma powstać ich 17, po jednej na każde województwo, w tym dwie w województwie mazowieckim, ze względu na jego dużą powierzchnię.

JJ/źródło: MON.gov.pl