Obrazoburczy spektakl w Teatrze Powszechnym. Ordo Iuris zawiadamia prokuraturę - zdjęcie
18.01.22, 14:57fot. Tadeusz Rudzki, lic. CC BY-SA 3.0 via Wikipedia, zdj. edyt.

Obrazoburczy spektakl w Teatrze Powszechnym. Ordo Iuris zawiadamia prokuraturę

43

· Na deskach warszawskiego Teatru Powszechnego wystawiany jest spektakl „Radio Mariia” obrażający uczucia religijne chrześcijan.

· W przedstawieniu pojawia się m.in. scena, w której do kosza na śmieci wyrzucane są krzyże i inne dewocjonalia.

· W spektaklu prezentowane są też listy gończe wystawiane za katolikami.

· Instytut Ordo Iuris zapowiada złożenie w tej sprawie zawiadomienia do prokuratury w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa obrazy uczuć religijnych oraz znieważenia grupy ludności z powodu jej przynależności wyznaniowej.

· Na stronie stopobrazaniuchrzescijan.pl można podpisywać petycję do Rady Miasta Stołecznego Warszawy i prokuratury z apelem o interwencję w tej sprawie.

PODPISZ PETYCJĘ – LINK

- W ostatnim czasie w sposób drastyczny wzrosła liczba przestępstw motywowanych nienawiścią wobec chrześcijan. Nie tylko są to obrazoburcze spektakle, niszczenie figur świętych czy fasad świątyń, ścinanie krzyży, demolowanie przydrożnych kapliczek, zakłócanie przebiegu nabożeństw, ale mamy już do czynienia z fizycznymi atakami na osoby duchowne. Tym istotniejsze jest reagowanie na wszystkie tego typu zdarzenia. Brak reakcji karnej ośmiela bowiem kolejnych naśladowców. Z taką reakcją muszą zwłaszcza się spotykać wszelkie przejawy naruszania uczuć religijnych przez celebrytów oraz podczas wydarzeń kulturalnych takich jak spektakle czy koncerty, gdyż trafiają do szerszego grona odbiorców, kształtując w opinii publicznej poczucie bezkarności w przepadku bierności organów ścigania podkreśliła – adw. Magdalena Majkowska z Zarządu Ordo Iuris.

Spektakl „Radio Mariia” w reżyserii Rozy Sarkisian przedstawia Polskę, w której Kościół katolicki został zniszczony, świątynie zamieniono w lokale rozrywkowe, a wierni są represjonowani przez organy ścigania. W przedstawieniu pojawia się scena, gdzie do pojemnika na śmieci wyrzucane są krzyże, święte obrazy, portrety papieża i figura Chrystusa.

Instytut Ordo Iuris przygotowuje w tej sprawie zawiadomienie do Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga. Dotyczy ono możliwości popełnienia przestępstw z art. 196 i 257 Kodeksu karnego, czyli obrazy uczuć religijnych oraz znieważenia grupy ludności ze względu na jej przynależność wyznaniową.

Na stronie stopobrazaniuchrzescijan.pl można podpisywać petycję dotyczącą spektaklu. Jest to apel do Rady Miasta Stołecznego Warszawy o podjęcie kroków zmierzających do zaprzestania prezentowania przedstawienia. Teatr Powszechny jest bowiem finansowany ze środków miejskich. Petycja jest również skierowana do Prokuratora Okręgowego Warszawa-Praga. Sygnatariusze domagają się wszczęcia postępowania w tej sprawie.

To nie pierwszy obrazoburczy spektakl w Teatrze Powszechnym. W 2017 r. na jego deskach została wystawiona „Klątwa”. Podczas przedstawienia dochodziło m.in. do znieważenia figury Jana Pawła II oraz niszczenia krzyży. Z kolei dwa lata później wystawiono tam „Diabły”, gdzie wprost nawoływano do nienawiści wobec chrześcijan.

 

mp/ordoiuris.pl

Komentarze (43):

8,9892022.02.6 19:00
piłowanie katolików trwa, ktoś tak powiedział, i.... spełnia się za przyzwoleniem Brukseli i PE...
leszczyna2022.01.19 23:42
To powinien być teatr im. Nerona.
kuba powiatowy2022.01.19 8:30
kto do do tego śmieciowego "teatru" jeszcze chodzi? też śmiecie? niech wystawią sztukę p.t. "jak teatr powszechny zszedł na psy", Zygmunt Hubner w grobie się przewraca. na pohybel temu "teatrowi".
Romano2022.01.19 8:06
Acha, to ordo iuris- to jest jakiś odłam antypolskiego w mojej opinii opus dei? Mam wrażenie, że tak jak- patrzę na fundamentalistyczne brednie które próbują wsadzać na siłę wszystkim polakom- Pewnie jakaś 5-ta kolumna Inkwizycji...
Romano2022.01.19 7:58
Równie dobrze można zgłosić promowanie kultu maryjnego, jako obrażającego uczucia religijne chrześcijań( w końcu Pismo nakazuje bezwzględnie czcić tylko i wyłącznie Pana). Pozatym, od kiedy religia ma uczucia?- mam wrażenie, że ten chory konstrukt funkcjonuje tylko i wyłącznie w Polsce
Polak2022.01.19 7:42
I tym razem skończy się taką samą klapą petycji oraz reklamą przedstawienia jak i przy innych posunięciach finansowanych z Kremla ordojurków.
matis892022.01.19 2:36
FAKTY => ABSOLUTNA większość hospitalizacji w całej EU to NIEZASZCZEPIENI /// ~97% trupów po SARS w całej EU to NIEZASZCZEPIENI. Robicie nam foliarze PRZYSŁUGĘ usuwając swoje wadliwe DNA z populacji ludzkości => zbiorowa nagroda Darwina!!! ================================================================================ FAKTY => ABSOLUTNA większość hospitalizacji w całej EU to NIEZASZCZEPIENI /// ~97% trupów po SARS w całej EU to NIEZASZCZEPIENI. Robicie nam foliarze PRZYSŁUGĘ usuwając swoje wadliwe DNA z populacji ludzkości => zbiorowa nagroda Darwina!!! ================================================================================ FAKTY => ABSOLUTNA większość hospitalizacji w całej EU to NIEZASZCZEPIENI /// ~97% trupów po SARS w całej EU to NIEZASZCZEPIENI. Robicie nam foliarze PRZYSŁUGĘ usuwając swoje wadliwe DNA z populacji ludzkości => zbiorowa nagroda Darwina!!! ================================================================================ FAKTY => ABSOLUTNA większość hospitalizacji w całej EU to NIEZASZCZEPIENI /// ~97% trupów po SARS w całej EU to NIEZASZCZEPIENI. Robicie nam foliarze PRZYSŁUGĘ usuwając swoje wadliwe DNA z populacji ludzkości => zbiorowa nagroda Darwina!!! ================================================================================ FAKTY => ABSOLUTNA większość hospitalizacji w całej EU to NIEZASZCZEPIENI /// ~97% trupów po SARS w całej EU to NIEZASZCZEPIENI. Robicie nam foliarze PRZYSŁUGĘ usuwając swoje wadliwe DNA z populacji ludzkości => zbiorowa nagroda Darwina!!! ================================================================================ FAKTY => ABSOLUTNA większość hospitalizacji w całej EU to NIEZASZCZEPIENI /// ~97% trupów po SARS w całej EU to NIEZASZCZEPIENI. Robicie nam foliarze PRZYSŁUGĘ usuwając swoje wadliwe DNA z populacji ludzkości => zbiorowa nagroda Darwina!!! ================================================================================ FAKTY => ABSOLUTNA większość hospitalizacji w całej EU to NIEZASZCZEPIENI /// ~97% trupów po SARS w całej EU to NIEZASZCZEPIENI. Robicie nam foliarze PRZYSŁUGĘ usuwając swoje wadliwe DNA z populacji ludzkości => zbiorowa nagroda Darwina!!! ================================================================================ FAKTY => ABSOLUTNA większość hospitalizacji w całej EU to NIEZASZCZEPIENI /// ~97% trupów po SARS w całej EU to NIEZASZCZEPIENI. Robicie nam foliarze PRZYSŁUGĘ usuwając swoje wadliwe DNA z populacji ludzkości => zbiorowa nagroda Darwina!!! ================================================================================ FAKTY => ABSOLUTNA większość hospitalizacji w całej EU to NIEZASZCZEPIENI /// ~97% trupów po SARS w całej EU to NIEZASZCZEPIENI. Robicie nam foliarze PRZYSŁUGĘ usuwając swoje wadliwe DNA z populacji ludzkości => zbiorowa nagroda Darwina!!!
matis892022.01.19 0:07
Przypominam, szatanistyczny lewacki PIS prócz aborcyjnych, demonicznych szczepionek Antychrysta i masonerii oficjalnie wspiera i reklamuje cyfrowe państwo bezgotówkowe Antychrysta i Nowego Ładu NWO do Znamienia Bestii. Wspieranie lewackiego PISu to już wybieranie Antychrysta przeciwko Chrystusowi. Szatanistyczny PIS wprowadza usługi, zapomogi dostępne tylko drogą cyfrową dążąc do cyfrowego zniewolenia Polaków, bezgotówkowego państwa Antychrysta i jego Znamienia Bestii.
TYLKO PO prawdziwa POLSKA, nie SOWIECKO-NIEMIECKA.2022.01.18 20:18
Ciekawe ile to "BYDEŁKO" WYŻEBRALI od KATOLIKÓW POLAKÓW PRAWDZIWYCH PATRIOTÓW.
wiarus2022.01.18 20:15
dzięki za reklamę spektaklu z przyjemnością obejrzę -frędzle
Anonim2022.01.18 20:14
czyli książka, z której pochodzi ten cytat: "Cywilizacja nie osiągnie doskonałości, póki ostatni kamień z ostatniego kościoła nie spadnie na ostatniego księdza i nie uwolni świata od tej pasożytniczej hołoty." Jest w Polsce zakazana wg Ordo Pludris?
warszawiak742022.01.18 20:04
To nie teatr tylko psia buda.
SZOK!!! ORKA!!!2022.01.18 20:20
PiSią budą obecnie jest cała ta prowincjonalna, przyklasztorna wioska nad rzeką
izydor2022.01.18 18:11
Na frondelku zawsze się można dowiedzieć co wartościowego jest do obejrzenia. Tylko trochę z tą reklamą przesadzacie bo wszystkie bilety wyprzedane.
Golfstrom2022.01.18 18:05
Najgłupszą reakcją jest "święte oburzenie", petycje, "słowa potępienia". Może jeszcze narysujmy coś na asfalcie!____________ Lepiej wykupić większość biletów na jeden seans i wygwizdać pedryli! Albo rozlać na sali kilka słoików kwasu masłowego... Okazywanie bezradności zawsze rozzuchwala kanalie.
Wojtek Polak2022.01.18 18:01
szambo dewiacja ojkofobia i plugastwo to teraz "sztuka". beztalencia teatralne nic nie potrafią to tworzą za pomocą importowanych beztalenć w tym przypadku z byłego zsrr (Azerbejdżan) niby artystów pewnie z koziej D. teatr powszechny propagandowa tuba bolszewickiej rewolucji zboczeń obrzydliwości i upadku wszelkich norm cywilizacyjnych. lewacka patologia nie ma żadnych granic to takie sprzedajne dno moralne.
Anonim2022.01.18 20:16
Patriota się znalazł. Wg Ciebie Bąkiewicz i jego banda to "prfadziwi patrioci"? To są wyżyny moralne? Troglodyta, który nawet z kartką nie potrafi się wysłowić?
Cześć podszywie2022.01.18 23:18
Masz taki sznyt, by zdanie zaczynać małą literą?
YORK2022.01.18 16:49
A min kultury dał kasę tym parchom , na ratowanie po cowidzie, ale wtopa, i dobrze wam barany.
Torchwood2022.01.18 16:44
Jeżeli krzyż czy te inne dewocjonalia są czyjąś własnością, to może przecież wyrzucić je do kosza - gdzie tu ta obraza katolików?
"prześladowanie chrześcijan"2022.01.18 16:42
Czarnek miał na myśli oczywiście tzw. sprawę Tomasza z IKEI. W 2019 roku popularny market rozesłał pracownikom firmy pismo, w którym przypominano o potrzebie wzajemnego szacunku w związku z Międzynarodowym Dniem Przeciwko Homo- Bi- i Transfobii. Pan Tomasz w odpowiedzi na to wezwanie zamieścił na forum pracowniczym wpis, w którym stwierdził, że zgodnie z nauką Pisma Świętego osoby jednej płci współżyjące ze sobą należy karać śmiercią. Został za to dyscyplinarnie zwolniony. Minister Sprawiedliwości i Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro publicznie oceniali działanie firmy jako naruszanie wolności sumienia pana Tomasza, Episkopat nazwał go „świeckim apostołem”, a warszawska prokuratura postawiła zarzuty jednej z kierowniczek sieci. https://oko.press/przesladowania-chrzescijan/
O tym nie dowiesz się od Mariusza2022.01.18 16:37
Były współpracownik Matic mówi, że zatrudnieni w spółce informatycy pomagali CBA uruchamiać Pegasusa i na bieżąco tworzyli wsparcie techniczne dla poszczególnych licencji. Cała firma, jak i zaangażowani w prace serwisanci mają certyfikaty dostępu do informacji niejawnych. – Komentowaliśmy w firmie, że w większości „PiS śledzi swoich”, a w dalszej kolejności opozycję – podkreśla nasz rozmówca.
Kornhauser - Kramsztyk2022.01.18 16:30
Wona sztuka !Ordo Iuris cenzura !
pseudoartyści2022.01.18 16:38
To jest sztuka?
Kornhauser - Kramsztyk2022.01.18 16:53
Nikt ci nie kaze isc do teatru ogladac ta sztuke
pieniądz rządzi2022.01.18 16:27
Współcześni pseudoartyści promują pseudosztukę, którą oglądają pseudomelomani. Polega ona na wzbudzeniu skandalu, żeby zarobić jak największe pieniądze. Dlaczego?, bo jest coraz mniej prawdziwych melomanów doceniających prawdziwą sztukę.
Krzysztof2022.01.18 16:16
Ludzie opętani przez fobię i obsesję na punkcie chrześcijaństwa są zawsze pełni agresji, nietolerancji i bezczelności. Jeśli ktoś ma wątpliwości, to wystarczy przeczytać hejterskie komentarze tych lewicowych agresorów.
NieChodzęDoKościołaŻebyNieMiećWymiotów2022.01.18 16:00
Ja nie chodzę oglądać spektakli mszalnych po kościołach, więc kato ciemnota niech nie zapuszcza się do teatrów powszechnie wyszydzających kołtuństwo PiSocjalizmu katolickiego i chciwych klero-pedofilów.
A2022.01.18 15:47
Ksiądz pedofil ich nie obraża, Rydzyk dojący budżet ich nie obraża, skandaliczny wniosek obrońcy pedofila ich nie obraża. - Teatr ich obraża.
Anonim2022.01.18 16:04
Teatr siejący nienawiść nie obraża? Kogo? Bydła? Bydła obrazić nie można
Olej2022.01.18 15:37
Od jakiegoś czasu przeóżni Roze Srakisjani prezentują w polskich teatrach tandetę, dopuszczaną przez dyrektorów tychże teatrów, którzy są tak jak i ich teatry, finansowani z budżetu państwa. Powstaje pytanie kto zwariował ? Czy instytucja państwowa finansująca owe ,,przedstawienia'' teatry i ich dyrekcje czy ????...... Jak można płacić komukolwiek żeby nam przyszedł nas.........ł i jeszcze prosił o papier ? Zakrawa to na jakiś swoisty masochizm lub głęboko idące poczucie niższości, żeby nie powiedzieć samo zeszmacenia. Czy ktoś może odpowiedzieć na zaistniały dysonans w relacji płacę - wymagam ???
Anonim2022.01.18 16:08
Odcięcie państwowych funduszy i przestaną. Ciekawe który teatr utrzyma budynek z biletów. Uliczny? Podwórkowy?
SektaFundamentalistówChceAresztowaćAktorów2022.01.18 15:36
Powszechne znienawidzenie reżimu PiSocjalizmu katolickiego znajduje obraz także w sztuce. Horda Jurystów tego nie zatrzyma, choćby rząd i kler płacili im sto razy tyle. Aktorzy i malarze w więzieniach to koniec reżimu!
Anonim2022.01.18 16:07
Po odcięciu państwowego zasilania może ze 2 teatry zostaną?
Po 11 ...2022.01.18 15:33
Ale fajnie dajecie się podpuszczać:)) Spektakl "Radio Mariia" obśmiewa właśnie "uczucia religijne", cały jest z owych uczuć kpiną. A więc jest rok 2037. Cała Polska hucznie świętuje piętnastą rocznicę upadku Kościoła katolickiego w naszym kraju. Co za wspaniały jubileusz! Ludzie tańczą na ulicach i w dawnych kościołach, służących dziś dobru wspólnemu.
Grizzly2022.01.18 15:31
Wstrzymać dotacje państwowe do tych tancbud!
Grizzly2022.01.26 4:45
Dotować tylko nas, prawdziwych komunistów Polskich!!!
robaczek2022.01.18 15:14
taliban bo katolom prawde pokazują ;] ........................... CYRK ;] ........................... jesteście ostatnim krzykiem umierających idei dziadki.
Anonim2022.01.18 15:52
Chrześcijaństwo trwa już 2000 lat i będzie trwało kolejne lata bo Bóg jest z nami. Nie zdajesz sobie ile osób chciało nas zlikwidować. To że przyłączasz się do tej niechlubnej historii bardzo źle o tobie świadczy. Krew męczenników jest zasiewem pod nowe pokolenia wierzących. A ci którzy walczą z Kościołem lubią przedstawiać się jako nowocześni ale nie mają żadnych lepszych wartości tylko promują nienawiść, ubliżanie i przemoc. To prawdziwi faszyści, anarchiści i nihiliści. A młodzież jest krótkowzroczna i wie mało o życiu dlatego łatwo daje się zmanipulować i wykorzystać
Marek2022.01.19 9:12
Egipcjanie czcili swoich bogów 3000 lat. I co z tego?
Bezwyzwaniowy2022.01.18 15:10
Sztuki nie widziałem, więc nie jestem pewien, ale z tutejszego opisu wynika, że jest nie przeciwko chrześcijanom a o prześladowaniu chrześcijan.
ano2022.01.18 15:10
a kto katolikom każe chodzić na takie spektakle? jakiś nakaz mają czy jak? mnie obraża wiara w jakąś wszechmocną istotę to nie chodzę do kościoła. jak weganowi nie podoba się serwowanie dań mięsnych to chodzi do wegańskich restauracji Katolicy muszą być jednak inni, nie pójdą, nie obejrzą ale i tak się czują obrażeni
Anonim2022.01.18 15:07
Brawo Teatr Powszechny!!! JBĆ PiS i KLR!!!!😁😁😁