Nowoczesna zakończyła prace nad założeniami do projektu ustawy o związkach partnerskich. Dokument powstawał przez ostatnie półtora roku w ścisłej współpracy z organizacjami skupiającymi społeczności LGBT. Na mocy zaprojektowanego przez Nowoczesną prawa obywatele Polscy uzyskają prawo do zawierania związków partnerskich. Ustawa zostanie złożona do laski marszałkowskiej w ciągu trzech tygodni.

– Jest niesprawiedliwe, że polskie państwo przez lata nie rozpoznawało praw par żyjących w związkach partnerskich, nie zadbało o to, aby sprawy praktyczne które wiążą się z takimi związkami były rozwiązane – mówiła Monika Rosa podkreślając, że relacje międzyludzkie, miłość, związek i więź dwóch osób są wartością i zasługują na ochronę. – Wnosząc ten projekt, Nowoczesna robi to w interesie i z szacunku dla osób, które kochają się i chcą być ze sobą, z szacunku dla wartości jaką jest miłość oraz z szacunku dla życia – dodała Rosa.

Osoby zawierające związek partnerski dostaną prawo do: zmiany nazwiska na nazwisko partnerki lub partnera, informacji medycznej o stanie zdrowia partnera, do spadku, wspólnego rozliczania się z fiskusem, wspólnoty majątkowej, zasiłku opiekuńczego czy do odmowy udzielenia zeznań. Zgodnie z projektem związki partnerskie mają być zawierane w Urzędach Stanu Cywilnego.

– Obecnie ze względu na brak uregulowań w Polsce geje i lesbijki zawierają związki za granicą: w 21 na 28 państw EU istnieją bądź równość małżeńska bądź właśnie związki partnerskie. Zaproponujemy, by były one również uznawane w naszym kraju – zapowiedział Paweł Rabiej. – Przede wszystkim przełomem będzie jednak możliwość zawarcia związku partnerskiego w Polsce. Państwo ma obowiązek dbać o szczęście wszystkich Polaków. A związki partnerskie nie naruszają niczyich praw, a wielu dadzą szczęście. Dlatego Nowoczesna wprowadzi związki partnerskie – oświadczył Rabiej.

jsl/300polityka.pl