reklama
reklama

Nie żyje Magdalena Abakanowicz, słynna na całym świecie polska artystka

Nie żyje Magdalena Abakanowicz, słynna na całym świecie polska artystka
Fot. Kontrola via Wikipedia, CC 4.0
reklama

Zmarła rzeźbiarka Magdalena Abakanowicz - poinformowała Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie. Miała 86 lat. Artystka była znana głownie jako twórczyni "abakanów", dzieł, które zrewolucjonizowały rzeźbę i tkaninę artystyczną. Miała ponad 100 zagranicznych wystaw. Jej nazwisko znajduje się we wszystkich leksykonach sztuki współczesnej.

Początkowo tworzyła monumentalne gwasze, pełne barw, fantastycznych roślin i stworzeń. Szybko odeszła od malarstwa i zajęła się tkaniną, starając się nadać jej trójwymiarowość. W latach 60. wypracowała własną, indywidualną technikę, aranżując autonomiczne, rzeźbiarskie, monumentalne prace, odnoszące się do szeroko pojętej tożsamości człowieka. Zostały nazwane od jej nazwiska "abakanami". Z czasem duże, figuralne kompozycje przestrzenne powstawały także z wykorzystaniem innych materiałów, jak kamień, drewno i brąz.

W 1965 roku artystka została nagrodzona za "abakany" złotym medalem na Biennale w Sao Paulo, co było początkiem jej światowej kariery.

Międzynarodową pozycję artystki ugruntowały prace z lat 70.- cykl "Alteracje", obejmujący serie: "Głowy", "Plecy", "Postaci siedzące" oraz cykl "Embriologia", który wzbudził ogólny aplauz na Biennale w Wenecji w 1980 roku.

W kolejnych latach wystawiała rysunki węglem z serii "Korpusy", "Twarze" i "Głowy", a także prace malarskie. Lata 80. i następne, to czas tworzenia wielkich realizacji przestrzennych na wolnym powietrzu. Częstym ich elementem są zwielokrotnione sylwetki ludzkie, stojące w pewnym porządku. Przykładem jest dzieło "Nierozpoznani", które tworzy 112 postaci odlanych z żeliwa.

Prace Magdaleny Abakanowicz znajdują się w kilkudziesięciu muzeach świata.

Magdalena Abakanowicz urodziła się 20 czerwca 1930 roku. Studiowała w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, którą ukończyła w 1954 roku. Była także absolwentką sopockiej PWSSP.

Od 1979 roku profesor poznańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych (obecnie Uniwersytet Artystyczny), w której prowadziła zajęcia ze studentami w latach 1965-1990.

Prace Magdaleny Abakanowicz można podziwiać w kilkudziesięciu muzeach świata, między innymi w Centre Georges Pompidou w Paryżu, Metropolitan Museum w Nowym Jorku oraz Museum of Modern Art w Kioto.

Magdalena Abakanowicz była laureatką wielu wyróżnień i odznaczeń, otrzymała między innymi Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Order Sztuki i Literatury oraz wyróżnienie nowojorskiego Centrum Rzeźby w 1993 roku. Miała też tytuły doktora honoris causa, między innymi Royal College of Art w Londynie, Massachusetts College of Art w Bostonie oraz Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.

dam/IAR

21.04.2017, 13:00

Najnowsze artykuły:

 
 
facebook