Udało im się już stworzyć oprogramowanie komputerowe, wzorowane na układzie nerwowym robaka, które samodzielnie sterowało robotem z klocków lego.

Robot z Lego rzeczywiście zachowywał się niczym robak. Kierował się w kierunku jedzenia i unikał przeszkód. O tym specyficznym sukcesie naukowców poinformował Peter Shadbolt na portalu stacji CNN.

Projekt rozpoczęto jeszcze w 2011 roku. Naukowcy, którzy są weń zaangażowani, twierdzą, że mózg składa się wyłącznie z materii. Do prób wybrali akurat Caenorhabditisa elegansa, bo jego organizm jest wyjątkowo prosty, składając się tylko z 1000 komórek i 302 neuronów.

Pch24.pl łączy próby naukowców z koncepcją transhumanizmu, a więc takiej ingerencji w naturę, która doprowadziłaby człowieka do przekroczenia granic postawionych mu przez Boga. Autor artykułu przypomina też, jakie jest w tej kwestii stanowisko Watykanu, cytując dokument Międzynarodowej Komisji Teologicznej „Komunia i zarządzanie – ludzkie osoby stworzone na obraz Boga”.

„Zmiana genetycznej tożsamości człowieka przez stworzenie nadczłowieka jest radykalnie niemoralna. Użycie genetycznej modyfikacji do wyhodowania superczłowieka, albo bytu z zupełnie nowymi duchowymi właściwościami jest nie do pomyślenia, biorąc pod uwagę, że duchowa zasada życia człowieka (...) nie jest produktem ludzkich rąk i nie podlega inżynierii genetycznej” – czytamy w dokumencie.

pac/pch24.pl