Na łamach szanowanego amerykańskiego czasopisma naukowego ,,Journal of Neuroscience'' wydawanego przez Uniwersytet w Yale opublikowano wyniki badania obrazującego wpływ konsumpcji marihuany na mózg. Okazuje się, że zawarty w tym narkotyki tetrahydrocannabinol (THC) powoduje zmiany w rozwijających się mózgach nawet po jedno- lub dwukrotnym zapaleniu popularnego wśród młodzieży ,,jointa''. 

Jak dotąd uważano, że ryzykowne jest częste palenie marihuany. Badacze skupiali się na młodzieży, która paliła regularnie.

W omawianym artykule zebrano wyniki kilku badań, które dowodzą, że nawet jednokrotna konsumpcja marihuany doprowadza do zmian w rozwijającym się mózgu. Za ustalenia odpowiadają zwłaszcza niemieccy psychiatrzy, psychologowie i neurologowie, którzy pracowali w ramach międzynarodowego konsorcjum IMAGEN.

Jakie są efekty konsumpcji marihuany? Okazuje się, że nawet jedno jej użycie doprowadza do osłabienia tych rejonów mózgu, które odpowiadają za logiczne myślenie, szybkość pracy i zręczność manualną. Efekty utrzymują się przynajmniej przez dwa lata, bo właśnie po takim okresie od zażycia narkotyków badano młodzież.

Badacze zauważyli też, że palenie marihuany wpływa na podniesienie drażliwości i stąd ułatwia popadanie w stany lękowe.

W związku z tym apelujemy do rodziców, nauczycieli i wszystkich wychowawców o dużą czujność. Nie możemu ulegać modzie i przyzwalać na to, by młodzież paliła marihuanę. Trzeba ostrzegać nawet przed ,,spróbowaniem'' - okazuje się, że wystarczy zapalić jeden raz, a w mózgu już zachodzą negatywne zmiany. 

Od młodzieży zależy przyszłość Polski - nie pozwalajmy, by narkotyki ją ogłupiały.

bb/frankfurter allgemeine zeitung