Święto to zostało uchwalone przez Sejm w 2004 roku. Jego celem jest propagowanie odpowiedzialności za założenie rodziny i zachęcanie do życia w rodzinach wielodzietnych.
 
Prezes Fundacji Narodowego Dnia Życia Jacek Sapa mówi, że społeczna debata na temat życia jest wyrazem troski o drugiego człowieka. Zaznacza, że fundamentem życia rodzinnego są troska, zrozumienie, chęć niesienia pomocy i szacunek wobec najbliższych.

Położna i matka piątki dzieci Sylwia Bieńkowska podkreśla, że na straży ludzkiego życia należy stać od jego poczęcia. Z kolei diecezjalny asystent warszawskiego oddziału KSM ksiądz Bogusław Jankowski zauważa ważne znaczenie społecznego zaangażowania w obronę życia.

- Wymaga ona wielkiego zaangażowania zarówno osób wierzących, jak i niewierzących - mówi ksiądz Jankowski. Wymienia liczne inicjatywy w obronie życia. Jedną z nich jest Warszawskie Jerycho dla Życia. To nieustająca tygodniowa modlitwa w intencji życia nienarodzonych dzieci, zainicjowana przez warszawski oddział Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.

Z okazji Narodowego Dnia Życia od 2004 roku wręczane są Tulipany Życia. To nagroda honorująca artystów, dziennikarzy, organizacje prospołeczne, przedsiębiorstwa i samorządy lokalne za promowanie wartości rodzinnych. W tym roku statuetki trafiły do autorki bloga Katarzyny Łodygowskiej, przedsiębiorcy Lucjana Siwczyka, byłego redaktora naczelnego "Gościa Niedzielnego" księdza Marka Gancarczyka, radnej miasta Tychy Ewy Węglarz oraz Katolickiego Centrum Kultury "Dobre Miejsce”.

Fundacja Narodowego Dnia Życia w ramach obchodów Narodowego Dnia Życia organizuje również Kongres Rodziny.

mod/Polskie Radio