reklama
reklama

Najstarszy tekst Biblii można czytać w internecie

Najstarszy tekst Biblii można czytać w internecie
reklama Ponad połowa najstarszego tekstu Biblii jest dostępna w internecie. Cyfrowa rekonstrukcja fragmentów Kodeksu Synajskiego przeprowadzona przez bibliotekę Uniwersytetu w Lipsku, została opublikowana na stronie internetowej www.codexsinaiticus.org.

 

Fragmenty dokumentu pochodzą z IV wieku i zostały spisane na pergaminach o wymiarach 40 cm. na 35 cm. Zanim zostały opublikowane w internecie, przez kilka lat pracowali nad nimi naukowcy z Niemiec, Rosji, Wielkiej Brytanii i Egiptu.

Według szefa działu Biblioteki Brytyjskiej, dr. Scota McKendricka, dostęp do elektronicznej wersji rękopisu stwarza naukowcom szerokie pole do badań. – Kodeks Synajski jest jednym z najcenniejszych zapisanych skarbów świata. Ten 1600-letni rękopis jest jak okno rzucające światło na rozwój wczesnego chrześcijaństwa. Daje dowody "z pierwszej ręki", jak tekst Biblii był przekazywany z pokolenia na pokolenie - wyjaśnia.

Oryginalna wersja Kodeksu Synajskiego liczy 1460 stron. Na stronie internetowej znalazła się przeszło połowa z nich. Biorąca udział w projekcie Biblioteka Brytyjska planuje też wystawę zabytkowych przedmiotów związanych z kodeksem. Przez 1500 lat dokument leżał nietknięty w klasztorze św. Katarzyny na Półwyspie Synaj w Egipcie. Został odnaleziony w 1844 r. przez niemieckiego uczonego Konstantina von Tischendorfa, który przypadkowo natrafił w bibliotece klasztoru na kosz pełen pergaminów. Okazało się, że były to karty Kodeksu Synajskiego. Odnalezione manuskrypty są w bardzo dobrym stanie technicznym, który, zdaniem naukowców, zawdzieczać należy specyficznemu pustynnemu powietrzu oraz faktom, że klasztor w swojej historii uniknął zniszczeń w trakcie prowadzonych wojen.

Najstarszy tekst Biblii powstał prawdopodobnie w latach 330-350. W jego skład wchodzą Stary i Nowy Testament oraz dołączone teksty Listu Barnaby i "Pasterza" Hermasa. Najstarszy manuskrypt zawierający cały Nowy Testament spisany jest na skórze cielęcej brązowym i czarnym atramentem. Tytuły psalmów i "Pieśni nad Pieśniami" wyróżniono czerwoną barwą. Tekst - utrwalony przez czterech kopistów w języku greckim - pisany jest jednym ciągiem, bez podziału na poszczególne słowa i wersety.

 

MM/Tvp.info/Codexsinaiticus.org

 

Ważne lektury:

6.07.2009, 22:38

Komentarze (7):

Marcopolo Lip 7, 2009, 2:52 rano

300 lat mysleli ??? ...czemu tak pozno zaczeto pisac i czemu biblijne teksty nie zawieraja informacji o starozytnosci, kto decydowal o tym CO PISAC, A CZEGO NIE PISAC ??? Gdzie orginaly zrodlowe??? Jedyny dowod jaki daje text to swiadectwo jak potezna stala sie Instytucja Kosciola, ze mogla "dyktowac" warunki. Jezeli zapisywane byly juz istniejace teksty to jak mozna mowic "Daje dowody „z pierwszej ręki”???
???

Marvell Lip 7, 2009, 10:38 rano

Marcopolo, znajdź mi Jakikolwiek tekst w dzisiejszych czasach będący naprawdę z pierwszej ręki z czasów Imperium Rzymskiego..
w tamtych czasach zapisywanie czegokolwiek nie było rzeczą naprawdę ważną.. Ba to że napisali 300 lat później to i tak szybko! Po za tym jest jeszcze Skład Apostolski z początku II wieku (chyba 145r) który może w Biblii nie jest ale zaczynamy nim każdy różaniec.
poza tym
Teksty Starego Testamentu (mam na myśli głównie pięcioksiąg) powstał w tej postaci dopiero podczas Niewoli Babilońskiej czyli około roku 500 p.n.e. Mojżesz żył w XII wieku p.n.e. czyli jakieś 500-600 lat wcześniej, nie mówiąc już o księgi rodzaju...

Inna rzecz z tego co się orientuję gdy zakonnicy przepisywali Słowo Boże w Średniowieczu to musiało być przepisywane słowo w słowo, gdy zrobi się błąd chodźby ortograficzny albo stylistyczny trzeba było paść na kolana do Przeora jak nie Opata i prosić o rozgrzeszenie czy coś w tym stylu.. szczerze wątpię aby coś chcieli przeinaczać

(to tak a pro po "Co pisać a co nie") Znaleziono kiedyś tekst Księgi Izajasza napisany po łacinie pochodzący z bodajże II wieku (zorientowani niech mnie poprawią jakby co) i porównali z posiadanym zwojem z XII wieku napisanym przez jakiegoś benedyktyna.. Tekst był zgodny z treścią w 100%, interpunkcja 70%.

czy ten tekst to jest z "pierwszej ręki"? E no nie, ale w ostateczym rozrachunku nie ma wcześniejszego tekstu..

Emilka Lip 7, 2009, 10:41 rano

Rękopis który ma 1600 lat - to dopiero gratka!
Jaka szkoda że napisany w tak egzotycznym języku, a kwestia zachowania w znakomitym stanie chyba jest oczywista!

Alium Lip 7, 2009, 11:15 rano

@Marcopolo
Z IV wieku pochodzi opisywany egzemplarz. Co do treści, to najwżniejsze księgi Nowego Testamentu datowane są na przełom I i II wieku n.e.
św MAteusza 40-90 rok n.e
św Marka ~70 rok n.e.
św Łukasza 70-120 rok ne
św Jana ~ 90 rok n.e.
Co do wierności kopowania to Marvell już wyjańił...

Mirek67 Lip 7, 2009, 12:06 po południu

Poniżej fragment książki "Więcej niż cieśla" J. McDowell odnośnie wiarygodności Nowego Testamentu.

"Odkrycia archeologiczne jeszcze sprzed dwudziestego wieku potwierdziły jednak dokładność manuskryptów Nowego Testamentu. Odkrycie wczesnych manuskryptów papirusowych (manuskrypt Johna Rylanda, 130 rok po Chr.; papirus Chestera Beatty'ego, 155 rok po Chr. i II papirus Bodmera, 200 rok po Chr.) zapełniło przestrzeń czasową między latami życia Chrystusa a istniejącymi późniejszymi manuskryptami.
Millar Burrows z Yale mówi: "Porównanie greckiego Nowego Testamentu z językiem papirusów upewniło nas także co do dokładności przekazu Nowego Testamentu" [Millar Burrows, What Mean These Stones, Meridian Books, New York 1956, s. 52.]. Tego typu odkrycia zwiększyły zaufanie uczonych do wiarygodności Biblii.
William Albright, który był jednym z najświetniejszych archeologów zajmujących się tematyką związaną z wydarzeniami opisanymi w Biblii, pisał: "Możemy już z pewnością stwierdzić, że nie ma żadnej solidnej podstawy do tego, by datować którąkolwiek z ksiąg Nowego Testamentu na okres po 80 roku po Chr., czyli o dwa pełne pokolenia przed latami 130-150, podawanymi przez bardziej radykalnych krytyków Nowego Testamentu" [William F. Albright, Recent Discoveries in Bible Lands, Funk and Wagnalls, New York 1955, s. 136.]. Powtórzył ten pogląd w wywiadzie udzielonym magazynowi "Christianity Today": "Moim zdaniem wszystkie księgi Nowego Testamentu zostały spisane przez ochrzczonego Żyda między piątą a dziewiątą dekadą pierwszego wieku po Chr. (najprawdopodobniej między około 50 a 75 rokiem)" ["Christianity Today", 1963, 18 stycznia, s. 3.]..."

pokaż więcej komentarzy

Najnowsze artykuły:

 
 
facebook