Nadużycia w Monachium. Seewald: Benedykt XVI nie jest winny zaniedbań  - zdjęcie
20.01.22, 18:41Fot. Peter Nguyeng Minh Trung via Flickr CC BY 2.0

Nadużycia w Monachium. Seewald: Benedykt XVI nie jest winny zaniedbań

22

W Monachium zaprezentowano dziś przygotowany na zlecenie archidiecezji monachijskiej raport kancelarii Westpfahl Spilker Wastl na temat błędów w postępowaniu kard. Reinharda Marxa i jego poprzedników wobec duchownych dopuszczających się wykorzystywania seksualnego. W raporcie stwierdzono, że kierując archidiecezją kard. Joseph Ratzinger niewłaściwie zareagował w czterech przypadkach wykorzystania seksualnego małoletnich. Zarzutom tym zaprzecza biograf papieża Peter Seewald.

Raport dotyczy zaniedbań w latach 1945-2019. Papież Benedykt XVI był arcybiskupem Monachium i Fryzyngi w latach 1977-1982. Autorzy raportu zarzucają mu nieprawidłowość w postępowaniach dotyczących czterech przypadków wykorzystywania seksualnego małoletnich.

Chodzi m.in. o sprawę księdza H., który w 1980 roku przyjechał do archidiecezji monachijskiej, aby poddać się terapii. Kościół wówczas nie wniósł oskarżenia ani nie wszczął postępowania kanonicznego. Od 1982 H. pracował jako duszpasterz. W 2010 roku biskup Esse odsunął go od posługi kapłańskiej ze względu na nowe oskarżenia. W 2020 roku powrócił do diecezji, gdzie żyje w odosobnieniu i pod nadzorem.

Do raportu, za zgodą papieża seniora, dołączono jego stanowisko w tej sprawie. Benedykt XVI odrzuca swoją odpowiedzialność we wszystkich zarzucanych mu przypadkach.

Do sprawy odniósł się na antenie telewizji ARD biograf Benedykta XVI Peter Seewald, który podkreśla, że kard. Ratzinger nie brał udziału w przyjęciu H. na terapię i przywróceniu do pracy duszpasterskiej. Seewald podkreśla przy tym, że jako prefekt Kongregacji Nauki Wiary i papież, Benedeykt XVI stworzył podstawy do ścigania nadużyć i wprowadził „politykę zerowej tolerancji”.

- „Pewne jest, że bez papieża Benedykta proces rozliczania z nadużyć w Kościele katolickim nie byłby tak daleko posunięty, jak jest teraz”

- zaznaczył.

Do raportu, jeszcze przed jego publikacją odniosła się też dyrektor Instytutu Badań Praktycznych i Konsultacji Projektowych Helga Dill, której diecezja Essen zleciła zbadanie sprawy H. Jej raport ma zostać opublikowany jesienią przyszłego roku. Socjolog w rozmowie z dodatkiem „Christ und Welt” do tygodnika „Die Zeit” stwierdziła, że w aktach nie ma „żadnych wskazówek”, iż kard. Ratzinger wiedział o przeniesieniu H. do Monachium.

- „Nie oznacza to jednak, że w 1980 r. nie znał tła”

- zaznaczyła.

W 2010 roku wyłączną odpowiedzialność za ponowne dopuszczenie H. do pracy duszpasterskiej wziął na siebie ks. Gerhard Gruber, który w 1980 roku był wikariuszem generalnym archidiecezji monachijskiej.

kak/KAI, gość.pl, wiez.pl

Komentarze (22):

prawda boli2022.01.24 16:09
Zaczyna być widoczne kto i czym szantażował do abdykacji papieża Benedykta.
Anonim2022.01.21 8:21
Grali w orkiestrze, gotowali w kuchni, w skrajnych przypadkach wykonywali rozkazy:)
matis892022.01.20 23:41
Przypominam, szatanistyczny lewacki PIS prócz aborcyjnych, demonicznych szczepionek Antychrysta i masonerii oficjalnie wspiera i reklamuje cyfrowe państwo bezgotówkowe Antychrysta i Nowego Ładu NWO do Znamienia Bestii. Wspieranie lewackiego PISu to już wybieranie Antychrysta przeciwko Chrystusowi. Szatanistyczny PIS wprowadza usługi, zapomogi dostępne tylko drogą cyfrową dążąc do cyfrowego zniewolenia Polaków, bezgotówkowego państwa Antychrysta i jego Znamienia Bestii.
matis892022.01.20 23:40
Przypominam, Bergoglio Fałszywy Prorok Nie Katolik sługa Antychrysta 7.10.2019 wprowadził do KK demona Pachamame pogańską Matkę Ziemię, biblijną Ohydę Spustoszenia. Od tego czasu trwa czas Antychrysta. Jak mówi ks. Daniela od Ohydy Spustoszenia 1290 dni. 7.10.2019 + 1290 = 18.04.2023r.. Jest to wtorek, trzeciego dnia po Niedzieli Miłosierdzia Bożego.
Agata2022.01.21 9:11
Precz stąd wreszcie z tymi szatańskimi bredniami! Papież jest wybrany przy pomocy Ducha Świętego i Bóg z nim cały czas jest.
Niemcy w przeciwieństwie do wsiowych polaczków2022.01.20 20:50
potrafią napisać raport i go opublikować. Nie kosztuje to też 20 milionów zł.
Królewskie Precz2022.01.20 20:39
Wspólnota daje zatrute przetrwanie i oczekuje wdzięczności za to - nazywając każdego pokornego niewinnym -ale jest dokładnie na odwrót - dla tego niewinny jest przykładowy alfons prawiczek który traktuje wasze córki jako przedmioty przetrwania -ale nienawidzi ich i marzy o ich i waszym nieistnieniu - Z kolei dla waszych niekumatych synów - tych zarobionych śmieci z których jesteście dumni i również was przewrotnych - nie jest winna ściera do rypania tylko ten alfons który trudni się wyławianiem takich ścier na dyskotece -dla tego wasz altruizm (chrześcijański) - wspólnotowy - jest przewrotnością. Kto pierwszy poszedł, kto pierwszy,ujął, kto pierwszy nienawidzi, kto pierwszy przestrzega pierwszego planu - jedynej logiki względem normatywu - ten pierwszy ma największe all inclusive w tym łańcuchu pokarmowym wieczności.
Anonim2022.01.20 19:53
Benedykt XVI po prostu kontynuował dzieło Jana Pawła 2, czyli politykę zapewniania bezkarności księżom-pedofilom i przywalania na gwałcenie przez nich małych dzieci.
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2022.01.20 19:42
oni wszyscy o niczym nie wiedzieli, nie słyszeli, nie widzieli! yebane chodzące kryształy! kościół to szambo, młodzież to widzi i dlatego mają wyebane na tą pedofilną korporację...
Anonim2022.01.20 19:35
Przykra niewątpliwie sprawa. Do kościoła chodźmy, Bóg istnieje. Ale przestańmy wreszcie walić kasę zboczkom w kieckach. Niech idą do pracy i żyja jak my. A nie hrabiostwo brzuchate. Odpiłować od cycka budżetowego wielki czas.
Benio 4x42022.01.20 19:34
Nigdy do niczego się nie przyznawaj, złapią cię pijanego w samochodzie, to mów, że nie piłeś, znajdą ci dolary w kieszeni, to mów, że to pożyczone spodnie, a jak cię złapią na kradzieży za rękę, to mów, że to nie twoja ręka. Nigdy się nie przyznawaj.
matis892022.01.20 19:34
FAKTY => ABSOLUTNA większość hospitalizacji w całej EU to NIEZASZCZEPIENI /// ~97% trupów po SARS w całej EU to NIEZASZCZEPIENI. Robicie nam foliarze PRZYSŁUGĘ usuwając swoje wadliwe DNA z populacji ludzkości => zbiorowa nagroda Darwina!!! ================================================================================ FAKTY => ABSOLUTNA większość hospitalizacji w całej EU to NIEZASZCZEPIENI /// ~97% trupów po SARS w całej EU to NIEZASZCZEPIENI. Robicie nam foliarze PRZYSŁUGĘ usuwając swoje wadliwe DNA z populacji ludzkości => zbiorowa nagroda Darwina!!! ================================================================================ FAKTY => ABSOLUTNA większość hospitalizacji w całej EU to NIEZASZCZEPIENI /// ~97% trupów po SARS w całej EU to NIEZASZCZEPIENI. Robicie nam foliarze PRZYSŁUGĘ usuwając swoje wadliwe DNA z populacji ludzkości => zbiorowa nagroda Darwina!!! ================================================================================ FAKTY => ABSOLUTNA większość hospitalizacji w całej EU to NIEZASZCZEPIENI /// ~97% trupów po SARS w całej EU to NIEZASZCZEPIENI. Robicie nam foliarze PRZYSŁUGĘ usuwając swoje wadliwe DNA z populacji ludzkości => zbiorowa nagroda Darwina!!! ================================================================================ FAKTY => ABSOLUTNA większość hospitalizacji w całej EU to NIEZASZCZEPIENI /// ~97% trupów po SARS w całej EU to NIEZASZCZEPIENI. Robicie nam foliarze PRZYSŁUGĘ usuwając swoje wadliwe DNA z populacji ludzkości => zbiorowa nagroda Darwina!!! ================================================================================ FAKTY => ABSOLUTNA większość hospitalizacji w całej EU to NIEZASZCZEPIENI /// ~97% trupów po SARS w całej EU to NIEZASZCZEPIENI. Robicie nam foliarze PRZYSŁUGĘ usuwając swoje wadliwe DNA z populacji ludzkości => zbiorowa nagroda Darwina!!! ================================================================================ FAKTY => ABSOLUTNA większość hospitalizacji w całej EU to NIEZASZCZEPIENI /// ~97% trupów po SARS w całej EU to NIEZASZCZEPIENI. Robicie nam foliarze PRZYSŁUGĘ usuwając swoje wadliwe DNA z populacji ludzkości => zbiorowa nagroda Darwina!!! ================================================================================ FAKTY => ABSOLUTNA większość hospitalizacji w całej EU to NIEZASZCZEPIENI /// ~97% trupów po SARS w całej EU to NIEZASZCZEPIENI. Robicie nam foliarze PRZYSŁUGĘ usuwając swoje wadliwe DNA z populacji ludzkości => zbiorowa nagroda Darwina!!! ================================================================================ FAKTY => ABSOLUTNA większość hospitalizacji w całej EU to NIEZASZCZEPIENI /// ~97% trupów po SARS w całej EU to NIEZASZCZEPIENI. Robicie nam foliarze PRZYSŁUGĘ usuwając swoje wadliwe DNA z populacji ludzkości => zbiorowa nagroda Darwina!!!
matis892022.01.20 23:40
DO LEWACKIEGO PODSZYWA i LEWACKICH TROLOWNI partii POPIS----: Pan Jezus w Orędziach Ostrzeżenie przestrzegał przed TRUJĄCYMI SZCZEPIENIAMI i je przepowiedział 17.06.2012r. tak samo jak przepowiedział obalenie Benedykta XVI i ustanowienie Fałszywego Proroka ........... ,,Moja droga umiłowana córko, plany masońskich grup przejęcia światowych walut są coraz bliższe ukończenia. Ich nikczemne plany obejmują również nowe globalne szczepienia, które spowodują choroby na całym świecie, wywołujące cierpienia na skalę nie widzianą nigdy wcześniej. Unikajcie takiego nagle ogłoszonego globalnego szczepienia ponieważ będzie was ono ZABIJAĆ.......''
matis892022.01.20 19:34
FAKTY => ABSOLUTNA większość hospitalizacji w całej EU to NIEZASZCZEPIENI /// ~97% trupów po SARS w całej EU to NIEZASZCZEPIENI. Robicie nam foliarze PRZYSŁUGĘ usuwając swoje wadliwe DNA z populacji ludzkości => zbiorowa nagroda Darwina!!! ================================================================================ FAKTY => ABSOLUTNA większość hospitalizacji w całej EU to NIEZASZCZEPIENI /// ~97% trupów po SARS w całej EU to NIEZASZCZEPIENI. Robicie nam foliarze PRZYSŁUGĘ usuwając swoje wadliwe DNA z populacji ludzkości => zbiorowa nagroda Darwina!!! ================================================================================ FAKTY => ABSOLUTNA większość hospitalizacji w całej EU to NIEZASZCZEPIENI /// ~97% trupów po SARS w całej EU to NIEZASZCZEPIENI. Robicie nam foliarze PRZYSŁUGĘ usuwając swoje wadliwe DNA z populacji ludzkości => zbiorowa nagroda Darwina!!! ================================================================================ FAKTY => ABSOLUTNA większość hospitalizacji w całej EU to NIEZASZCZEPIENI /// ~97% trupów po SARS w całej EU to NIEZASZCZEPIENI. Robicie nam foliarze PRZYSŁUGĘ usuwając swoje wadliwe DNA z populacji ludzkości => zbiorowa nagroda Darwina!!! ================================================================================ FAKTY => ABSOLUTNA większość hospitalizacji w całej EU to NIEZASZCZEPIENI /// ~97% trupów po SARS w całej EU to NIEZASZCZEPIENI. Robicie nam foliarze PRZYSŁUGĘ usuwając swoje wadliwe DNA z populacji ludzkości => zbiorowa nagroda Darwina!!! ================================================================================ FAKTY => ABSOLUTNA większość hospitalizacji w całej EU to NIEZASZCZEPIENI /// ~97% trupów po SARS w całej EU to NIEZASZCZEPIENI. Robicie nam foliarze PRZYSŁUGĘ usuwając swoje wadliwe DNA z populacji ludzkości => zbiorowa nagroda Darwina!!! ================================================================================ FAKTY => ABSOLUTNA większość hospitalizacji w całej EU to NIEZASZCZEPIENI /// ~97% trupów po SARS w całej EU to NIEZASZCZEPIENI. Robicie nam foliarze PRZYSŁUGĘ usuwając swoje wadliwe DNA z populacji ludzkości => zbiorowa nagroda Darwina!!! ================================================================================ FAKTY => ABSOLUTNA większość hospitalizacji w całej EU to NIEZASZCZEPIENI /// ~97% trupów po SARS w całej EU to NIEZASZCZEPIENI. Robicie nam foliarze PRZYSŁUGĘ usuwając swoje wadliwe DNA z populacji ludzkości => zbiorowa nagroda Darwina!!! ================================================================================ FAKTY => ABSOLUTNA większość hospitalizacji w całej EU to NIEZASZCZEPIENI /// ~97% trupów po SARS w całej EU to NIEZASZCZEPIENI. Robicie nam foliarze PRZYSŁUGĘ usuwając swoje wadliwe DNA z populacji ludzkości => zbiorowa nagroda Darwina!!!
matis892022.01.20 23:41
DO LEWACKIEGO PODSZYWA i LEWACKICH TROLOWNI partii POPIS----: Pan Jezus w Orędziach Ostrzeżenie przestrzegał przed TRUJĄCYMI SZCZEPIENIAMI i je przepowiedział 17.06.2012r. tak samo jak przepowiedział obalenie Benedykta XVI i ustanowienie Fałszywego Proroka ........... ,,Moja droga umiłowana córko, plany masońskich grup przejęcia światowych walut są coraz bliższe ukończenia. Ich nikczemne plany obejmują również nowe globalne szczepienia, które spowodują choroby na całym świecie, wywołujące cierpienia na skalę nie widzianą nigdy wcześniej. Unikajcie takiego nagle ogłoszonego globalnego szczepienia ponieważ będzie was ono ZABIJAĆ.......''
Ziomal2022.01.20 19:33
Benedykt zaprzecza, śmieszne. Najpierw Hitlerjugend potem ochrona pedofilów. Zawsze się tak tłumaczą. Ja nic nie wiem, nie widziałem, tylko wykonywałem rozkazy.
Anonim2022.01.20 19:27
Niemcy tak już mają. Strach pozbawia ich człowieczeństwa.
rabbi inoCenty Stinkfurtz2022.01.20 19:27
..... mlody bylem hendorzylem jak Sodomie ...ale u nas gwalt to ... "nagla a niespodziewana przyjemnosc" ... nooo ktos musi byc winni ... a Swieci nadaja sie do tego najlepiej .... schalom kaczor donald ..
TenHitlerowskiDziadMusiSkończyćWPiekle2022.01.20 19:13
Mordę zaciętą ma faktycznie klasycznego niewiniątka, stary hilterowiec. Owinął się tanią watą, żeby złocenia nie były aż tak bijące po oczach. Razem z żarliwym obrońcą klero-pedofilów Wojtyłą będą skwierczeć jak frytki przez całą wieczność.
matis892022.01.20 19:08
Przypominam, Bergoglio Fałszywy Prorok Nie Katolik sługa Antychrysta 7.10.2019 wprowadził do KK demona Pachamame pogańską Matkę Ziemię, biblijną Ohydę Spustoszenia. Od tego czasu trwa czas Antychrysta. Jak mówi ks. Daniela od Ohydy Spustoszenia 1290 dni. 7.10.2019 + 1290 = 18.04.2023r.. Jest to wtorek, trzeciego dnia po Niedzieli Miłosierdzia Bożego.
bandziorNO il Padrino2022.01.20 19:23
https://www.youtube.com/watch?v=HmxH_8kVhSk
Krakus2022.01.20 19:04
Oczywiście, że to nie Benedykta wina. To wina Tuska! gwałcił dzieci "Fur Deutschland" - narracja KK się sama zapętliła :D :D :D Już pożerają własny ogon! :D :D :D