- Łamanie dziennikarskich standardów, stronniczość i naruszanie własnych wytycznych redakcyjnych – takie zarzuty ma polski resort spraw zagranicznych wobec reportażu o Polsce, który w styczniu pokazała brytyjska telewizja BBC w programie „Newsnight”.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych wystosowało protest do dyrekcji brytyjskiej publicznej rozgłośni radiowo-telewizyjnej BBC w związku z filmem o Polsce, który ukazał się 19 stycznia na kilku kanałach nadawcy, w ramach serii „Newsnight”. Rzecznik resortu Artur Dmochowski podkreślił w liście do dyrektor BBC Two i Four Kim Shilinglaw, że w materiale „przedstawiono sytuację w Polsce w fałszywym świetle”.

Według MSZ autorzy reportażu nie zachowali podstawowych dziennikarskich standardów.

- Naszym zdaniem reportaż pt. „Czy Polska się putinizuje?” przedstawił obecną sytuację polityczną w Polsce w sposób powierzchowny i zniekształcony, bez zachowania standardów dziennikarskich, których można by oczekiwać od BBC, oraz wyraźnie przecząc niektórym własnym wytycznym redakcyjnym - pisze Dmochowski. Jego zdaniem„już pierwsze słowa komentarza ( „Atmosfera w Polsce zmienia się, i to szybko” w 00: 12:19), wygłoszone na tle mrocznych ujęć ulic Warszawy, wywołują w widzach uczucie niepokoju i lęku”.

- Ten ton jest następnie konsekwentnie podtrzymywany przez cały reportaż za pomocą szeregu niejasnych przeczuć wyrażanych przez niektóre osoby udzielające wywiadu - wylicza rzecznik resortu spraw zagranicznych.

Rzecznik resortu spraw zagranicznych uważa, iż BBC „pominęło ważny punkt widzenia”, zwolenników PiS, i wysuwa więc „nieuzasadnione wnioski”.

- Dowody przedstawione przez producentów na poparcie twierdzenia, że atmosfera w Polsce szybko się zmienia, pokazują jedynie, że atmosfera zmienia się wśród niektórych grup przeciwników politycznych PiS - nic więcej. Wśród zwolenników rządu (większość aktywnych wyborców) raczej stale utrzymuje się radosny nastrój. Przedstawianie nastrojów konkretnej grupy tak, jakby dotyczyły całej populacji kraju jest rażącym przykładem nieuzasadnionej ekstrapolacji, nie popartej faktami i stojącej w sprzeczności z punktem 4.4.2 Redakcyjnych Zasad BBC - wyjaśnia Dmochowski.

- Zestawienie wypowiedzi działaczy KOD, dziennikarzy wspierających Platformę Obywatelską i anonimowych członków społeczeństwa z jednej strony oraz polityka PiS z drugiej strony dowodzi, że autorzy reportażu podpisali się pod tym punktem widzenia - podkreśla rzecznik MSZ.

Jego zdaniem fakt, że pracownicą BBC i producentką materiału o Polsce jest Maya Rostowska, córka byłego wicepremiera i ministra finansów Jacka Rostowskiego, „budzi nasze głębokie zaniepokojenie co do bezstronności „Newsnight”.

- W pewnych okolicznościach należy rozważyć, czy sytuacja rodzinna i bliskie kontakty osobiste nie stanowią potencjalnego konfliktu interesów. Pani Rostowska jest córką byłego polskiego ministra finansów i wicepremiera Jana Vincenta Rostowskiego, wysokiego rangą polityka Platformy Obywatelskiej i zaciekłego przeciwnika Prawa i Sprawiedliwości —podkreśla Dmochowski.

kz/tvp.info/wpolityce.pl