[…] Dokonaliśmy ogromnego postępu. Z pewnością widać go w kwestii dywersyfikacji dostaw surowców energetycznych z USA do Polski. Konkretnie chodzi o to, jak rozwijamy kwestię dostaw gazu LNG oraz jak widzimy dalszą dywersyfikację źródeł energii, w tym odnawialnych i innych” - mówi w rozmowie z Polska Times ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher odpowiadając na pytanie o to, czy udało się jej już włożyć swoją cegiełkę w rozwój Polski.

Stwierdza, że jednak nie tylko tutaj udało się osiągnąć wielki postęp, bo podobnie jest w przypadku obecności żołnierzy USA w Polsce. Dalej powiedziała:

Dziś mamy już pewność, że za nami najlepszy w historii rok, jeśli chodzi o wymianę handlową między naszymi krajami, a teraz zbliżamy się do rozwiązania kwestii wiz dla Polaków”.

Zapytana o to, jak blisko jesteśmy od spełnienia jej obietnicy dotyczącej zniesienia wiz dla Polaków, odpowiedziała:

Bardzo blisko! Chciałabym powiedzieć, że już osiągnęliśmy ten cel. Jeszcze nie, ale jesteśmy bardzo blisko”.

Podkreśliła, że dotrzyma danej obietnicy i Polska będzie jednym z krajów objętych ruchem bezwizowym przed końcem jej kadencji w Polsce. Zapytana o to, kiedy dokładnie możemy się spodziewać tej decyzji, odpowiedziała:

Chciałabym, żeby się to stało przed końcem tego roku. Rok fiskalny kończy się 30 września. Jesteśmy blisko. Jeśli nie uda się nam osiągnąć celu do 30 września, zapewniam pana, że ruch bezwizowy osiągniemy w 2020 roku”.

Dalej dodała, że jej celem jest zniesienie wiz w przeciągu najbliższych sześciu miesięcy, jednak z całą pewnością – podkreśla Mosbacher – zostaną one zniesione do końca 2020 roku.

Amerykańska ambasador pytana była również o to, czy Donald Trump może ogłosić zniesienie wiz w trakcie jego planowanej wizyty w Polsce z okazji obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Odpowiedziała, że ma na to nadzieję, jednak:

Kalendarze w Waszyngtonie są wypełniane ołówkiem, nigdy atramentem”.

Zapytano ją również o stałą obecność wojsk amerykańskich w Polsce. Przyznała, że negocjacje nie są jeszcze w końcowej fazie, jednak poczyniono wielki postęp. Zauważyła też:

Powiedziałabym w ten sposób: mamy obecnie 4500 amerykańskich żołnierzy w Polsce. Oni się rotują co dziewięć miesięcy, ale na zasadzie takiej, że każdego wyjeżdżającego natychmiast zastępuje kolejny żołnierz. Zatem mogę powiedzieć, że praktycznie już teraz mamy 4500 żołnierzy amerykańskich przebywających stale w Polsce”.

Przyznała jednak, że liczba żołnierzy amerykańskich w Polsce na pewno wzrośnie.

dam/polskatimes.pl,Fronda.pl