Szef polskiego rządu, Mateusz Morawiecki w kulurach szczytu UE-Bałkany Zachodnie w Sofii spotkał się z przewodniczącym Rady Europejskiej, Jean-Claude'm Junckerem. Podczas konferencji prasowej po szczycie premier Morawiecki poinformował, czego dotyczyła rozmowa oraz o czym rozmawiano na szczycie.

"Powiedziałem dzisiaj przewodniczącemu Junckerowi bardzo wyraźnie to, że my poprzez wdrożenie pewnych nowych zasad od początku tego roku, które nie istniały wcześniej, mianowicie losowa dystrybucja spraw przez prezesów sądów wśród sędziów danego sądu oraz zakaz przesuwania sędziów pomiędzy wydziałami przez prezesów sądów, znacząco podnieśliśmy niezawisłość całego aparatu sądowego"-mówił polityk. Jak dodał, szef KE zgodził się z nim jednoznacznie. 

"Cieszę się, że jakby dostrzegane są te bardzo pozytywne zmiany w polskim wymiarze sprawiedliwości, które zaprezentowaliśmy KE"-ocenił Mateusz Morawiecki. Jak podkreślił premier, w rozmowie pokazane zostało znaczące wyjście naprzeciw oczekiwaniom Komisji Europejskiej, w dodatku z zachowaniem możliwości reform sądownictwa w Polsce. 

Podczas szczytu UE-Bałkany Zachodnie poruszono m.in. temat wieloletnich ram finansowych Unii Europejskiej, jednak na razie "nie było jeszcze takiego bardzo głębokiego wejścia w temat"

"Oczywiście we wszystkich bilateralnych rozmowach - krótkich i dłuższych - tę tematykę podnosiłem. Podkreślałem - również na Grupie Wyszehradzkiej dzisiaj - jak ważne jest to, żeby utrzymać naszą perspektywę, naszą optykę patrzenia na budżet Unii Europejskiej w latach 2020-2027"-tłumaczył szef polskiego rządu. Jak dodał, optyka Polski podkreśla, że fundusze strukturalne- szczególnie te na rolnictwo i rozwój wsi zdecydowanie nie mogą ulec zmniejszeniu. 

Morawiecki zaznaczył, że polski rząd  „dostrzega wagę wszystkich innych tematów, w tym polityki obronnej, czy innowacji, czy tematyki migracji”.

W ocenie premiera ważne jest jednak, aby wszystko to nie odbyło się kosztem spraw związanych z funduszami strukturalnymi. 

Prezes Rady Ministrów mówił również o wypowiedzenie przez Stany Zjednoczone umowy z Iranem. Jakie stanowisko w tej sprawie zajmuje Polska?

"My chcemy działać jako UE razem. Polska oczywiście rozumie i podziela taki pogląd, ale również wskazujemy jak najbardziej na konieczność wspólnego z partnerami (..), więc oczywiście również ze Stanami Zjednoczonymi, wypracowania swojego rodzaju nowej umowy, nowego układu z Iranem. Układu obejmującego zarówno pociski balistyczne, jak również aktywność Iranu w regionie"-podkreślił Morawiecki.

yenn/PAP, Fronda.pl