Dziś po raz pierwszy obchodzimy Światowy Dzień Modlitwy za Ochronę Stworzenia, który został ustanowiony przez papieża Franciszka. O godzinie 17.00 z tej okazji Ojciec Święty będzie uczestniczył w Liturgii Słowa.

O ustanowieniu Światowego Dnia Modlitwy za Ochronę Stworzenia Ojciec Św. poinformował na początku sierpnia w liście skierowanym do przewodniczących Papieskich Rad „Iustitia et Pax” i do spraw Popierania Jedności Chrześcijan.

Franciszek podkreślał, że zanoszona dziś modlitwa ma być wkładem w przezwyciężanie kryzysu ekologicznego.

- Jako chrześcijanie pragniemy wnieść swój wkład w rozwiązanie kryzysu ekologicznego, wobec którego staje obecnie ludzkość. W tym celu musimy przede wszystkim z naszego bogatego dziedzictwa duchowego czerpać motywacje ożywiające pasję ochrony stworzenia, nie zapominając nigdy, że dla wierzących w Jezusa Chrystusa, Słowo Boże, które dla nas stało się ciałem, „duchowość nie jest odłączona od ciała ani też od natury czy realiów tego świata, ale żyjemy z nimi i w nich, w jedności ze wszystkim, co nas otacza” (LS, 216). Kryzys ekologiczny wzywa więc nas do głębokiego nawrócenia duchowego: chrześcijanie są wezwani do „nawrócenia ekologicznego, które wiąże się z rozwijaniem wszystkich konsekwencji ich spotkania z Jezusem w relacjach z otaczającym ich światem” (LS, 217). Albowiem „życie powołaniem, by być obrońcami dzieła Bożego, jest istotną częścią życia uczciwego, nie zaś czymś opcjonalnym, ani też drugorzędnym elementem doświadczenia chrześcijańskiego” (tamże) - napisał Franciszek.

Ks. prof. Jan Machniak, dyrektor Katedry Teologii Duchowości Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, podkreśla, że ustanowienie Dnia Modlitwy za Ochronę Stworzenia jest konsekwencją encykliki papieża Franciszka „Laudato Si”.

- Encyklikę, która mówi o wielkim dziele stworzenia świata, którego dokonał Bóg od samego zarania dziejów jest jednocześnie uwielbieniem Boga za to wielkie dzieło stworzenia i wezwaniem do tego, aby człowiek, który jest częścią tego stworzenia – najwspanialszym dziełem Boga – szanował przyrodę, do której należy, od której nie może się oderwać. Człowiek może wykorzystywać przyrodę, może korzystać z tych dóbr, jakie Bóg mu dał, ale nie może jej bezmyślnie eksploatować i niszczyć, bo ona jest również dziełem Boga. Zatem dzień ten będzie dniem szczególnej refleksji i modlitwy nad tajemnicą stworzenia, nad wielkim pięknem przyrody, która jest dziełem Boga – mówi ks. prof. Jan Machniak.

Dzień Modlitw o Ochronę Stworzenia obchodzony jest 1 września także w kościele prawosławnym.

KZ/Radiomaryja.pl