Jak wynika z badania socjologicznego „Diagnozy Społecznej”, na które powołuje się „Rzeczpospolita”, aż 3 mln bezdzietnych Polaków między 16. a 34. rokiem życia deklaruje, że chciałoby mieć choć jedno dziecko. Co piąty z nich zapewnia, że od jakiegoś czasu stara się o potomstwo, ale bez skutku. Pozostali świadomie rezygnują z rodzicielstwa.

Pojawia się pytanie, z jakiego powodu aż tylu młodych Polaków nie chce mieć dziecka. Na pierwsze miejsce wysuwają się problemy materialne. Aż 45 proc. kobiet i 43 proc. mężczyzn przekonuje, że nie może mieć dziecka ze względu na brak pracy i pieniędzy. Co trzeci ankietowany boi się potomstwa, bo jest niepewny swojej przyszłości, a co piąty z powodu złych warunków mieszkaniowych.

Z badania „Diagnozy Społecznej” wynika także, że Polacy nie decydują się na dziecko ze względu na wysokie koszty wychowania i wykształcenia. Niska płodność to problem dopiero co piątej pary. Dość spora grupa Polaków nie decyduje się na dziecko, bo nie może znaleźć odpowiedniego partnera (19 proc. kobiet i tyle samo mężczyzn) lub uważa, że to dla nich zbyt duża odpowiedzialność (6 proc. kobiet i 8 proc. mężczyzn).

Zdaniem prof. Janusza Czapińskiego, autora badań cytowanego przez „Rz”, zlikwidowanie choćby części określonych w raporcie barier spowodowałoby, że na świat przychodziłoby 100 tys. dzieci więcej niż obecnie.

eMBe/Rp.pl